Brabantse windboer op Zeeuwse klei Verzet Samenwerking Chris Hopmans is een ondernemer uit Woensdrecht, derde generatie in een boerengeslacht en de vierde werkt ook al mee. Toen het akkerbouwbedrijf en de stierenmesterij in het even verderop gelegen dorp Hoogerheide plaats moesten maken voor een nieuwbouwwijk, gooide hij samen met zijn broer het roer om. Zij deden het vee van de hand en bouwden een nieuwe boerderij in de polder. De gronden bestaan uit Brabants zand en zware Zeeuwse klei. Chris ging naast de traditionele akkerbouw op zoek naar neveninkomsten. Dat werd windenergie. Subsidie 'Ik heb een grote interesse voor techniek en volg de opkomst van windmolens vanaf het begin, eerst louter uit interesse. Toen ons bedrijf weg moest uit het dorp zag ik mijn kans schoon. Ik zocht zelf een windmolen uit en bouwde die op de nieuwe boerderij, net buiten de bebouwde kom. Toen, in 2001, kreeg je nog een subsidiebedrag per molen per jaar. Zonder subsidie had ik het niet gedaan.' Maar de windmolen stuitte op lokaal verzet in Woensdrecht. Milieuvereniging Benegora, aangesloten bij de ZMf, tekende bezwaar aan 'omdat het solitaire bouwsel het uitzicht op de Brabantse Wal verpestte'. Inwoners van Woensdrecht waren bang voor geluidsoverlast en slagschaduwen. Het conflict liep hoog op tot aan de rechtbank toe. De boer won. 'In feite kunnen wij heel het dorp van circa 600 huishoudens van groene stroom voorzien. Als men rechtstreeks van ons groene stroom kon betrekken, was er misschien meer draagvlak geweest.' Intussen is de windmolen op het erf econo misch afgeschreven en heeft die zijn geld op geleverd. Technisch kan de molen nog jaren mee. Hopmans vond nieuwe mogelijkheden Willem de Weert vlak over de provinciegrens langs het Schel- de-Rijnkanaal waar ze sinds enkele jaren ook grond hebben. Nu nam hij het initiatief niet alleen. Er is een samenwerkingsverband aan gegaan met drie collega-landbouwbedrijven (Colpaart, Michielsens en Van Dongen) onder de naam Scheldewind BV en met de energie maatschappijen DELTA en Eneco (zie vorige bladzijde) ten behoeve van de realisatieproce dures. Hij leerde van de vorige keer om direct in gesprek te gaan met de omwonenden. 'Via mediation zijn afspraken gemaakt ter voorko ming van eventuele hinder als bijvoorbeeld slagschaduw. Wij, de initiatiefnemers willen geen kwade gezichten bij de buren.' Voor de financiering van de zes turbines klopte hij aan bij de plaatselijke Rabobank. 'Je praat over een investering van een paar miljoen euro per turbine. Er komt meer bij kijken dan enkel de molen opbouwen. Dat gebeurt in twee tot drie dagen. Maar daarvoor moet je toegangs wegen aanleggen, parkbekabeling realiseren en een stevig fundament storten want er staan nogal wat krachten op de wieken bij een stevige zuidwester. Subsidie is volgens hem nog steeds nood zakelijk. De kostprijs van windenenergie is 90 per Megawattuur. De marktprijs is onge veer de helft en wordt vooral bepaald door de prijs van steenkool. 'Het verschil moet er gens vandaan komen. Ik lever spotgoedkoop voor 5 cent per kilowattuur aan het net.' (De consument betaalt circa 22 cent waarvan de helft energiebelasting en een deel transport kosten en btw; noot redactie). 'Net als in de akkerbouw heb je goede en minder goede jaren. Je moet de opbrengsten middelen. De economische bedrijfsduur van de turbines is 15 jaar. Technisch gaat een windturbine twin tigjaar mee. Als ondernemers dragen wij het risico. Ik moet me bijvoorbeeld verzekeren tegen diefstal van kabels (dat is een plaag), blikseminslag en wettelijke aansprakelijkheid. En je moet maar afwachten of het waait. 2013 was tot nu toe een gemiddeld jaar voor wind energie, maar de herfst kan nog veel windrijke dagen opleveren.' Hopmans voelt zich voor honderd procent boer. Hij verbouwt hoofdzakelijk aardappe len, graan, uien en bieten. En hij oogst wind. 'Zeventig procent van de windturbines in Ne derland staat op boerenland. In agrarische bladen wordt er veel over geschreven. Voor mij maakt het niet uit of ik aardappelen of groene stroom verkoop. Ik ben op de eerste plaats ondernemer.' Voor meer informatie: www.scheldewind.nl Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Boer Chris Hopmans wantij november 2013 (f13

Wantij | 2013 | | pagina 13