LED-verlichting draagt bij aan een duurzamere wereld J Duurzaam ondernemen Voor Joran de Witte, key account manager van LUXimprove, is het net zo zeker als eb die volgt op vloed. Een niet te keren ontwikkeling, vertelt hij enthousiast. 'LED-verlichting is gewoon de toekomst/ Het is ook een kwestie van gezond verstand en afstrepen. 'De gloeilamp is verboden, in 2016 gaat de halogeenlamp eruit. De spaarlamp is lelijk en vervuilend - er zit kwik in. Die had wat mij betreft nooit op de markt mogen komen. Ik noem het een taalproduct', legt Joran uit. Duurder Duurzaam Ondersteunende activiteiten LUXimprove Kantoor LUXimprove BV Niet voor niets hanteert LUXimprove het zogeheten duurzaamlicht.nu concept, geeft hij aan. Dat staat voor een optimale benutting van dag- en kunstlicht en het leveren van een bijdrage aan een duurzamere wereld. Mooie verkooppraatjes? Voor een deel zeker wel - ook bij LUXimprove is het doel geld verdienen. Joran beklemtoont dat het toepassen van LED-verlichting wel degelijk aantoonbaar duurzaam is. 'Je bespaart er energie mee en dus minder uitstoot van CO2. Een LED- lamp gaat lang mee en kan vrijwel geheel gerecycled worden.' Niet voor niets wordt een lichtgarantie verstrekt. De LED-lampen en armaturen zijn naar verhouding wel duurder in aanschaf. Voor grote lichtgebruikers is de terugverdientijd van een investering derhalve het kortst. Particulieren die wat minder op terugver dientijd letten en wat meer op een steentje bijdragen aan het milieu, nemen de hogere aanschafprijs al gauw voor lief. Voor de ver scheidenheid in lampen hoeven ze het niet te laten: die wordt steeds groter. En ook het vooroordeel dat LED-lampen koud licht af geven, is inmiddels achterhaald, stelt Joran. Als een goed verkoper voegt hij eraan toe dat ingaan op goedkope aanbiedingen niet raadzaam is. 'In LED is goedkoop echt duur koop.' Als bedrijf een duurzaam product op de markt zetten, is leuk en aardig, maar hoe duurzaam is LUXimprove zelf eigenlijk? Ze zitten in een nieuw pand aan de Weihoek in Kruiningen. Het kantoordeel is goed geïsoleerd en natuurlijk is er overal LED- verlichting. Joran zegt dat er sprake is van een officieel gecertificeerde bedrijfsvoering volgens de C02-prestatieladder. Het eigen energieverbruik moet C02-neutraal zijn. Dus komen er ook zonnepanelen aan. Via Wecycle worden verouderde en milieubelastende producten verantwoord afgevoerd en ge recycled. Samen met instelling Het Gors (afdeling voor autis ten) is een ruilsysteem opgezet, waarbij oude tl-toepassingen omgebouwd worden voor LED- gebruik. De medewerkers rijden in energiezuinige auto's en het verbruik wordt bijgehouden. Te snelle jongens en meiden kunnen zodoende bijgestuurd worden. Maatschappelijk verantwoord ondernemen betekent ook dat het bedrijf niet wegkijkt van de samenleving, maar verschillende on dersteunende activiteiten onderneemt. Key account manager Joran (hij onderhoudt de contacten met de grotere klanten) noemt als voorbeeld het verduurzamen van kin derboerderijen. 'We zijn bezig met een con cept daarvoor op te zetten. We kijken wat Met hun projecten bespaarden ze in vrij korte tijd een uitstoot van ruim 23 miljoen kilogram CO2. Dat komt overeen met 1.365.968 bomen. Uitgaande van gemiddeld 400 bomen per hectare is dat bij elkaar een flinke oppervlakte. Toch gauw twee keer de Wilhelminapolder bij Goes. Het gaat om LUXimprove uit Kruiningen, een commercieel bedrijf dat zich, niet geheel onbaatzuchtig uiteraard, inzet voor een brede verspreiding van duurzaam licht. 141 wantij november 2013

Wantij | 2013 | | pagina 14