Koolzaad, raapzaad en herik: een energierijk landschap antaardig Afgelopen voorjaar zijn we op vakantie geweest op Rugen, het toeristische centrum van de Oostzeekust. De trektijd van de kraanvogels liep ten einde, maar we zagen iedere dag nog groepen richting Zweden vliegen. Wat ons ook opviel in het grootschalig verkavelde landschap van Noord-Duitsland was de enorme hoeveelheid koolzaad die verbouwd werd: een modern energielandschap voor de bijstook in benzine. Daarnaast zagen we ook veel windturbines, velden met zonnepanelen en biogasinstallaties. Onderzoek Verschil kool- en raapzaad Gen-modificatie Meten is weten. Koolzaad, mosterd, herik en raapzaad zijn moeilijk te onderscheiden gele planten. Justus van den Berg De enige echte koolzaad- plant op een traject van tien kilometer. In Duitsland wordt gemodificeerd koolzaad uit Amerika gebruikt. In Nederland is dat niet toegestaan en mag er alleen maar niet- gemodificeerd koolzaad op het veld staan. Wel vindt er transport per schip plaats van de gemanipuleerde zaden richting Duitsland. Het zal duidelijk zijn dat de gemodificeerde zaden een hogere productie hebben en minder bestrijdingsmiddelen vergen. Er zijn echter ook risico's: er is een kans dat genetisch gemodificeerd koolzaad zich vestigt in de natuur en vervolgens kruist met niet-genetisch gemodificeerd koolzaad of met raapzaad. In Nederland is, in het kader van het moge lijk toelaten van gemodificeerd koolzaad, onderzoek gedaan naar de kans op het ont snappen van transgenen vanuit de akker naar de in ons land in het wild voorkomend koolzaad en aanverwante soorten. De plan- tenwerkgroep van de KNVV heeft enkele jaren geleden meegedaan aan de inventa risatie van koolzaad en raapzaad buiten de landbouwpercelen. Daarbij werd een vooraf bepaalde route met een lengte van circa tien kilometer geïnventariseerd. In dat onderzoek kwamen we geen kool zaadvelden tegen op ons traject. Koolzaad zie je de laatste jaren ook niet veel in Zee land, mogelijk is ons landschap toch te klein schalig voor deze teelt. In het veld blijkt het lastig te zijn om de verschillen tussen kool zaad, raapzaad en herik goed vast te stellen: alle drie zijn geel. We hadden dan ook een overzicht bij ons van de verschillen tussen deze soorten. Maar zoals altijd is er sprake van geleidelijke overgangen en mogelijk van kruisingen. Er was dus volop discussie in het veld. Op ons traject vonden we maar op één locatie koolzaad. Raapzaad vonden we he lemaal niet; herik zagen we veelvuldig. Een beetje teleurgesteld waren we wel. Uit het landelijk onderzoek wordt afgeleid dat koolzaad zich slecht buiten de akkers in de Nederlandse natuur en wegbermen kan vestigen. Op een aantal plaatsen in Neder land is de kruising tussen kool- en raapzaad aangetroffen. In het vervolgproject wordt onderzocht of de hybriden terugkruisen met raapzaad en of hybriden zich kunnen vestigen in de Nederlandse natuur. De mens en natuur maken het allemaal zo ingewik keld, dat je niet meer voldoende hebt aan een degelijke Flora om de soorten goed op naam te kunnen brengen. Je hebt al een genenscan nodig om de ware Jacob te her kennen. Dat is nog eens feest. O Justus van den Berg is FLORON- coördinator Zeeland en coördinator van de plantenwerkgroep KNNV Bevelanden. 16J wantij november 2013

Wantij | 2013 | | pagina 16