s Nachts op stap in de Braakman.. De voorloper Alleen lopen door een nachtelijk bos. Wie doet dat wel eens? Tot voor kort mócht dat niet eens en stond er aan de ingang van het bos een bord waarop je kon lezen dat je niet vóór zonsopkomst of niet na zonsondergang daar mocht zijn. Dat had te maken met de rust in het gebied voor 'het wild'. Maar misschien had het nog meer te maken met een soort koudwatervrees van de beheerders. Want zeg nu zelf: wat kan er eigenlijk misgaan? En dan nog, wie is er eigenlijk zo gek? Ik kan het u zeker aanraden. En dan inderdaad, liefst alleen. Het is even wennen, toegegeven, maar er is helemaal niets in het nachtelijk bos waar je bang voor zou moeten zijn. Laat je ogen wennen aan de duisternis (geen zaklamp aan!) en je ziet steeds meer. En je hoort steeds meer. En je wordt je steeds meer bewust van de geuren van het gras, de bomen of het water in de kreek. Je voelt spinnenrag dat juist van de ene boom naar de andere boom overwaait. Misschien kun je eens ergens gaan zitten met uitzicht over een open veldje of een rietkraag. Het is allesbehalve stil 's nachts in het bos. Er zijn net zo veel dieren die juist nu actief zijn als overdag. Misschien hoor je een veldmuis scharrelen of komt er een vos voorbij. Er fladdert een vleermuis. Meerkoeten zijn bijna altijd te horen en met heel veel geluk ook een bosuil. Windstille nachten zijn het beste. Wolkeloze nachten zijn nóg beter, wat een sterrenpracht je dan ziet. In de Braakman heeft zo'n nachtelijke tocht nog iets extra's. Het stoere natuurgebied ligt letterlijk tegen het industrieterrein van DOW en Zeeland Seaports aan. Daar branden heel wat lichtjes en zijn er altijd wel wat schoorstenen die iets van damp uitademen. Een nachtelijk schouwspel. Alsof het industriële landschap ook niet fantastisch kan zijn om naar te kijken. Voor meer informatie: Regelmatig worden op verschillende plaatsen speciale excursies georganiseerd. Kijk voor een overzicht op: www.vvvzeeland. nl/nl/zien-en-doen/natuur-excursies. Teken de petitie voor meer nachtelijk duister: www.nachtvandenacht.nl. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. wantij november 2013 (f17

Wantij | 2013 | | pagina 17