Energiecoöperatie Borsele samen duurzaam O Sinds 2012 is er in de Zak van Zuid-Beveland een nieuw dorp: (duurzaam) Diekendamme. Het bestaat niet echt, maar is de naam waaronder de inwoners van de Borselse dorpen uitgedaagd zijn duurzame plannen te maken en uit te voeren. Baarland werd daarbij verkozen tot het duurzaamste dorp, Nisse kreeg een prijs voor het beste plan met betrekking tot energie en klimaat, en ook Ovezande viel in de prijzen. Slimme meter Besparen op koeling Gerda Spaander Mede-initiatiefnemer Andries Weststeijn uit Nisse legt uit hoe de Energiecoöperatie is ontstaan: 'Het is één van de projecten die Nisse op de lijst had staan. Maar we vonden het beter om dit samen met de andere winnende dorpen uit te werken en in heel Borsele of eventueel andere Zuid-Bevelandse plaatsen aan de gang te gaan.' De coöperatie in oprichting deed om te beginnen een oproep waar zo'n vijftien mensen op af kwamen. 'We hebben een aantal interessante onderwerpen besproken. Zoals zonne-energie, straatverlichting, energiebesparing bij particulieren. En dan niet alleen het stimuleren van zonnepanelen, maar zeker ook het besparen van gas, o.a. door isolatie en zonneboilers. Overigens begon DELTA ooit in Nisse met het uitproberen van de 'slimme meter'. Energiebewuste mensen hielden hun meterstanden allang zelf bij, maar hierdoor kregen ook anderen meer inzicht in hun energieverbruik.' 'Ook bij het MKB en de boeren zien we mogelijkheden. Hier in de Zak heb je veel fruittelers en die verbruiken veel energie voor koeling. Verder willen we graag dat de grote schuurdaken worden gebruikt voor zonnepanelen en particulieren daarin investeren én groene stroom afnemen. We willen ook de toepassing van warmtepompen stimuleren, voor (grotere) woningen en andere gebouwen zoals scholen. Als coöperatie kunnen we hopelijk samen opdrachten geven zodat een en ander goedkoper ingekocht kan worden. We gaan nu eerst de juridische structuur van de coöperatie regelen. En dan gaan we uit onze waslijst met ideeën er drie of vier selecteren, die we echt willen gaan realiseren.' Weststeijn resumeert: 'Het belangrijkste van een lokale energiecoöperatie is dat je het samen doet en dat het duurzaam is. Daarbij is er ruimte voor het lokale bedrijfsleven om deel te nemen aan de verschillende projecten die door de coöperatie worden opgezet.' Voor meer informatie: www.diekendamme.nl Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Een idee voor zonnepanelen op het dak van de kerk in Nisse. Of zijn er betere opties? wantij november 2013 5

Wantij | 2013 | | pagina 5