Zonnepanelen verbinden consument aan boerderij O Als biologische boer uit overtuiging heb je een naam op te houden. Duurzaamheid geldt niet alleen voor de productie van gewassen, maar voor de hele keten. Daarom doen Kees en Connie Steendijk van boerderij De Korenschoof bij Kamperland enthousiast mee met het project 'Boer zoekt Buur'. Regio Twintig procent rente! Toast op de samenwerking met rechts boerin Connie Steendijk en daarachter Kees Steendijk. Rinus Antonisse Ze beten eind september het spits af: op het dak van hun bewaarplaats voor producten werden 36 zonnepanelen geplaatst, waarvan 22 gefinancierd zijn dankzij het bijzondere project. Kees Steendijk is ermee in zijn nopjes, om verschillende redenen. Zonnepanelen zijn echt iets voor een biologische boer, vindt hij. 'Met natuurlijke hulpbronnen je producten bewaren en machines laten rijden.' In de schuur worden onder meer aardappelen bewaard en daarvoor is energie nodig. 'De stroom waar de zon voor zorgt, is onuitputtelijk. Maar zeker zo belangrijk is dat we hierdoor consumenten aan onze boerderij kunnen binden en betere contacten kunnen opbouwen met de mensen in de regio.' De 36 zonnepanelen waarmee 'Boer zoekt Buur' werd ingeluid, zijn voor Steendijk een begin. Hij wil uiteindelijk ruim honderd zonnepanelen plaatsen. Dat is een forse investering, die niet zomaar opgebracht kan worden. Steendijk noemt het daarom een plezierige zaak dat dankzij het systeem van 'Boer zoekt Buur' van enige voorfinanciering sprake is. 'Ik probeer elke keer met uitbreiding van het aantal buren weer nieuwe zonnepanelen te leggen.' Hij onderstreept dat het hem ook gaat om het verhaal erachter: dat mensen zich meer betrokken voelen bij de biologische voedselproductie. 'We willen onze producten zoveel mogelijk in de regio zelf kwijt. Daar liggen de beste afzetmogelijkheden voor ons.' Aardige bijkomstigheid van het project is ook dat boeren onderling producten uitwisselen om aan hun buren aan te kunnen bieden, zodat die uit een grotere verscheidenheid kunnen kiezen. Als het ware 'Boer zoekt Boer'. De Korenschoof in de Soelekerkepolder bestaat sinds 1823. Vanaf 2000 wordt op ruim tachtig hectare biologisch geboerd. Steendijk is de enige boer op Noord-Beveland die dat doet. Hij merkt wel dat de biologische aanpak op onderdelen wordt overgenomen door zijn gangbare collega's, zoals stoppen met ploegen, groenbemestingsgewassen telen, een grotere verscheidenheid aan gewassen in het bouwplan opnemen. In het project 'Boer zoekt Buur' werken de ZMf en het ZAJK (Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt) samen. Ook de Heidemaatschappij (KNHM) draagt een steentje bij. Het is geen ingewikkelde, maar een heel simpele formule. Buren (dat hoeft niet per se een naaste buur te zijn, maar mag ook op enige afstand) stoppen 250 euro in de aan leg van zonnepanelen op een boerendak. Als tegenprestatie ontvan gen zij van de boer 300 euro aan waardebonnen. Die kan de buur bij de uitgekozen boer inleveren voor een groenten- en fruitpakket. Een makkelijke verdienste van 50 euro, wat neerkomt op een rente van 20%! Momenteel doen in Zeeland zeven boeren mee. Voor meer informatie: www.boerzoektbuurzeeland.nl. Rinus Antonisse is journalist en lid van de Wantijredactie. wantij november 2013 (f 7

Wantij | 2013 | | pagina 7