Haaientanden Blue Zone De volgende referent, Gijsbrecht Gunter, manager External Relations and Com munication van Yara Sluiskil BV, nam de toehoorders via beelden mee op een wandeling rondom de chemische kunst- mestfabriek. Hij vertelde geen onderzoek nodig te hebben om van het positieve effect van natuur te worden overtuigd: 'Ik voel me heel gelukkig als ik haaientanden zoek met mijn zoontje. En ook bij mijn collega's zie ik dat de natuur enorm leeft. We hebben weliswaar de uitdaging om met kunstmest wereldwijd iedereen van voldoende voedsel te voorzien, maar we zijn ook al 85 jaar gevestigd op een heel bijzondere plek in Zeeuws-Vlaanderen, met geschiedenis en natuur: kazematten, oude gewassen, hoogstamfruitbomen, kreekruggen en een poel. Economie en ecologie gaan er hand in hand, de contras ten zijn raakvlakken.' En over zijn droom voor de toekomst zei hij: 'Ik hoop dat we het beetje natuur dat er nog is, koesteren. Want het kind in ons dat daar enorm van geniet, kennen we immers allemaal.' Tot slot zei hij dat hij ook bij andere bedrijven in Zeeland mogelijkheden ziet om tijde lijke natuur aan te leggen. De derde referent, Ronald de Meij, direc teur van de GGD Zeeland, vertelde dat de lezing van Agnes van den Berg hem weer bewijst hoe afhankelijk we zijn van onze omgeving: 'En misschien zijn we als GGD dan wel teveel gefocust op rationele afwe gingen. We geven wellicht teveel adviezen aan de mensen in Nederland die kampen met overgewicht, en we grijpen te weinig in de omstandigheden in.' Hij noemt de zogeheten Blue Zones, regio's waar mensen gezond oud worden, omdat Jacoline Vlaander is schrijver en werkt als zelfstandig ondernemer voor verschillende opdrachtgevers. Voor meer informatie: www.arpege.nl de omgeving daartoe uitnodigt: 'Maar hier zijn we nog teveel gericht op comfort; kin deren gaan met de auto naar school, zitten achter de computer, voor de televisie. De omgeving is te bedreigend geworden om in te bewegen.' Als droom zou hij dan ook graag een trendbreuk realiseren, om deze ontwikkelingen te keren. Vanuit de zaal kwamen er nog aanvullin gen, maar voor diepgaande discussies zou er na afloop meer tijd zijn. Iemand opperde dat de gemeenten liever parkeerterreinen willen in plaats van groene burgerinitiatie ven; een ander vertelde dat hij, omdat hij in de natuur werkt, juist Europese steden als heel ontspannend ervaart, wat Agnes van den Berg vanuit empirisch onder zoek kon bevestigen; er werd geopperd dat natuur wellicht een stressverlagend effect kan hebben op kankerpatiënten, wat Agnes van den Berg instemmend met gegevens wist te onderbouwen; en iemand riep dat we in Nederland toch heel gezond zijn omdat we in tegenstelling tot andere landen zoveel fietsen. Carla Schönknecht-Vermeulen, gedepu teerde Natuur van de Provincie Zeeland, vertelde ter afsluiting dat er robuuste natuur wordt ontwikkeld, en dat deze bescherming wettelijk goed is geregeld: 'Wij zijn een land in zee, en natuurpro jecten en de veiligheid rondom de dij ken toetsen we aan dat wettelijke kader. Ik droom van Zeeland als Blue Zone. Dat vind ik inspirerend en uitdagend.' Waarop dagvoorzitter Chris Kalden ieder een hartelijk bedankte: 'Zonder uw komst zou deze bijeenkomst geen betekenis hebben.' De genodigden wandelden vro lijk pratend richting de bar en de biolo gische catering van stadsboerderij 't Hof Welgelegen. wantij april 2014 ([11

Wantij | 2014 | | pagina 11