Agnes van den Berg wil 'natuur voor mensen INTERVIEW Gerda Spaander Agnes van den Berg (Apeldoorn, 1967) is sinds 2012 bijzonder hoogleraar Beleving en waardering van natuur en landschap aan de Rijksuniversiteit Groningen. Deze leerstoel is ingesteld door het Nationaal Groenfonds. Daarvoor studeerde ze psychologie, met als specialisatie func tieleer. Ze promoveerde op de manier waarin mensen verschillen in hun waar dering van ruige en van verzorgde natuur. Daarna volgden vijftien jaren bij het Wageningse onderzoeksinstituut Alterra. Daar deed ze als omgevingspsycholoog onderzoek op het gebied van natuur beleving en de relatie tussen natuur en gezondheid. Naast het professoraat heeft ze haar eigen onderzoeksbureau 'Natuurvoor- mensen'. Belangrijke opdrachtgevers zijn op het ogenblik De Friesland Zorgverze keraar en het Productschap Tuinbouw. 'De verzekeraar is geïnteresseerd in de meerwaarde van de natuur als omgeving voor therapie en coaching. Veel men sen denken dat die meerwaarde inder daad bestaat, maar of dat ook zo is? Ik ga onderzoeken of dat wetenschappelijk aantoonbaar is. De resultaten zullen wor den gebruikt voor het ontwikkelen van nieuwe verzekeringsproducten. En het productschap wil weten wat het effect is van planten in een justitiële inrichting. Werkt een groenere omgeving helend, vermindert het de spanning?' Ook in Zeeland heeft Van den Berg onder zoek gedaan. Dat deed ze allereerst in Westkapelle en Burgh-Haamstede. Daar onderzocht ze met anderen in het kader van de toekomstige inrichting van de kust de beleving van de veiligheid van de Noordzeekust. In vergelijking met andere kustplaatsen hechtten de geïnterview den uit Burgh-Haamstede extra belang aan het behoud van mensenlevens, wellicht als gevolg van de watersnood ramp. En in Westkapelle vond men uit zicht, uniek karakter en landschappelijke schoonheid relatief minder belangrijk, maar aan het toerisme mocht niet wor den getornd (al lijkt dat niet erg conse quent). Verder onderzocht ze de invloed van natuur op een logeerboerderij voor kinderen met ADHD in Ouwerkerk. 'Inderdaad, de natuur kan een positieve invloed hebben op welzijn en gedrag van ADHD-kinderen.' 'Ik heb zelf wat natuur betreft een nogal gangbare smaak. Ik zie het liefst een half open landschap, veel groen, wat water en niet al te netjes. En in mijn eentje geniet ik er het meest van.' Agnes' eigen voorkeur sluit redelijk aan op de conclu sies van haar promotieonderzoek: boe ren, ouderen en mensen met een laag inkomen en/of opleidingsniveau kunnen ruige ongerepte natuur doorgaans niet erg waarderen, dit in tegenstelling tot hoog opgeleiden en mensen met een voorkeur voor groene politiek. Dit leidde ook tot haar aanbeveling om bij natuur beheer en -ontwikkeling niet alleen uit te gaan van ecologische waarden, maar ook rekening te houden met de beleving. Het hoeft niet allemaal zeldzaam, groots of robuust te zijn.' Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie 12J wantij april 2014

Wantij | 2014 | | pagina 12