Tonnie Dieleman speelt Land van verahd enng Tonnie Dieleman (Axel, 1976) is in het dagelijks leven programmeur van De Spot, het kunst- en cultuurcentrum in Middelburg. De stad waar hij ook woont, in het centrum. Muziek Zeeuws-Vlaanderen Ml II ft 1* Foto's: Loes de Jong Rob Kregting 'Ik ben hier gekomen voor mijn vrouw en mijn werk. En ik ben er blijven hangen. Maar ik voel me nog steeds Zeeuws-Vla ming. Als je opgroeit, koppel je alles watje beleeft aan het landschap. Dat is voor mij Zeeuws-Vlaanderen. Het Axels is de taal waarin ik opgevoed ben. Dat dialect is een vorm waarvoor ik kies. Ik vind mezelf geen dialectzanger, maar ik kan daarin het best zingen zonder schaamte.' 'Ik hou van muziek, van jongs af aan. Ik ben gewoon gitaar gaan spelen en ik ben gefascineerd door teksten. Voor mij is muziek een mooie manier om me in de wereld sociaal te bewegen. Broeder Die leman is mijn band. Soms speel ik alleen, soms met z'n drieën. Maar ik speelde ook al met een kinderkoor en een hardere begeleidingsband. Muzikaal gesproken zit ik in een hele mooie periode. In december 2012 kwam mijn eerste album uit. Ik laat me in mijn muziek niet graag vastpinnen. Luister graag naar verschillende soorten muziek. Gisterenavond draaide ik nog gamelan bijvoorbeeld. Waar ik het meest trots op ben? Op mijn twee kinderen. Die komen vóór de muziek.' 'Op de Thijs Kramerlezing speel ik Land van verandering. Dat heb ik geschreven voor een documentaire die Kimmo-films maakte voor het Zeeuws Museum. Die gaat over de veranderende mentaliteit van de Zeeuws-Vlamingen. Er was daar vroeger veel contact met de natuur, nu ontbreekt dat. Er ontstaat een ander soort leven dat een laag mist. Alles wordt nu op de toeristen gericht, maar die komen nog niet echt. Zeeuws-Vlaanderen is een afge legen stuk land. De Zeeuws-Vlaming kan niet meer naar de trekkerwedstrijd aan de overkant: de boten zijn verdwenen. Voor mij is het interessant hoe iemands men taliteit zich verhoudt tot waar hij vandaan komt. Ik voel dat zelf ook zo aan. Ik heb een tijd gewerkt op de schaapskooi in Sae- ftinghe. Dat is een magische, geheimzin nige plek met veel geschiedenis, onder de oppervlakte. Gevaarlijk. Je gaat daar een relatie mee aan. Daar heb ik ook leren werken. Ik las eens dat de Zeeuws-Vlaming harte lijk en zeer emotioneel is. Nu bestaat dé Zeeuws-Vlaming natuurlijk niet. Maar ik denk wel dat het karakter van een volk beïnvloed wordt door sociaal-economische omstandigheden en zijn geschiedenis.' Voor meer informatie: www.broederdieleman.com Album: Alles is IJdelheid EP: Klein zieltje (Snowstar Records) Rob Kegting is lid van de Wantijredactie. wantij april 2014 ([13]

Wantij | 2014 | | pagina 13