Gijsbrecht Gunter is manager externe relaties en communicatie bij Yara, het bedrijf dat kunstmest produceert voor de wereldmarkt. Het bedrijf uit Sluiskil sponsort de Thijs Kramerlezing. Kunstmest Energie Rob Kregting 'Onze contacten met de ZMf zijn tegen woordig behoorlijk intensief. Dat is organisch gegroeid. We hebben nu bij voorbeeld een project 'tijdelijke natuur'. Samen met ZMf en de Stichting Land schapsbeheer Zeeland is er een inventa risatie gemaakt van wat er voor natuur op onze terreinen zit. Nu gebeurt er van alles.' Natuur op en rond de fabriek wordt met elkaar in verbinding gebracht. 'Er komt bijvoorbeeld een wandelroute bui ten het fabrieksterrein. Twee bunkers zijn omgebouwd tot vleermuisverblijven. Er is een schapenwei ingericht, we hebben twintig nestkasten opgehangen, een bij enhotel gemaakt en nestvoorzieningen voor ransuilen en torenvalken. Met de roofvogelwerkgroep van De Steltkluut hebben we het voor elkaar gekregen dat hier nu een slechtvalk nestelt. Dat heeft het voordeel dat we geen overlast meer hebben van duiven. We praten niet alleen over de natuur dichtbij huis, we dóen er ook wat mee.' Yara is producent van kunstmest en tech nische chemicaliën. 'Wij zien in de toe komst een aantal grote uitdagingen wat betreft voedsel, water, energie en klimaat. We zullen op duurzame wijze de wereld bevolking moeten voeden. In 2050 is 70% meer voedsel nodig om straks negen mil jard mensen van eten te kunnen voorzien. Kunstmest is daarvoor volgens ons essen tieel. Het wordt wereldwijd gebruikt om de opbrengst per hectare landbouwgrond te verhogen, zodat met minder opper vlakte meer voedsel verbouwd wordt van een betere kwaliteit. Yara leidt boe ren op die onze producten gebruiken via speciale leerprogramma's om het beste rendement te behalen en om milieuver vuiling te voorkomen. Door meer voedsel per oppervlakte te verbouwen, is minder water nodig per oppervlakte landbouwa reaal. In Qatar hebben we een ambitieus project: Sahara Forest Project. Daar zet ten we zeewater met zonne-energie om in zoet water en toveren we we de woes tijn om in een groene oase, waarin algen, landbouwgewassen en bossen groeien.' 'De energie-efficiëntie van Yara Sluiskil is groot en één van de beste ter wereld. We gebruiken nu aardgas voor 80% als grondstof om kunstmestkorreltjes van te maken. De rest (20%) wordt via warmte krachtcentrales gebruikt om elektriciteit en stoom op te wekken om de processen gaande te houden. Maar aardgas is eindig, dus kijken we nu al naar andere duurza mere energiebronnen zoals wind of zon en biomassa. Onze restwarmte en C02 gaan naar de glastuinders op het naastge legen glastuinbouwcomplex. Dat scheelt hen energiekosten en per saldo levert het een C02-besparing van duizenden tonnen op. Verder gebruiken we de C02 ook voor onze eigen producten, zoals ureum en droog-ijs. We leveren ook C02 aan de fris- dankindustrie en bierbrouwerijen, voor de 'bubbels'. Volgens Gunter is Yara niet alleen een chemisch bedrijf dat binnen haar hek blijft, maar neemt het ook verantwoorde lijkheid voor de wereld. 'Maatschappelijk verantwoord ondernemen is een natuur lijke zaak. Dat wordt onder onze mede werkers breed gedragen.' Voor meer informatie: www.yara.nl O Rob Kregting is lid van de Wantijredactie. 14J wantij april 2014

Wantij | 2014 | | pagina 14