Natuurmonumenten geeft recreanten de ruimte WW*Mm Natuurmonumenten brengt natuur en mensen bij elkaar. Maar waar ligt de grens tussen natuur waar je buiten moet blijven, en die waar je middenin mag zijn? We vragen het aan Lindoana Todicescu, boswachter communicatie en recreatie bij Natuurmonumenten. Inktviszwam Oerrr Inspelen BKPr.T/ I f vh\ "i ttfe- Gerda Spaander We bezoeken haar op haar werkplek in het Infopunt Zwaakse Weel, in het hart van het gelijknamige natuurgebied in ontwikkeling. Onderweg komen we al in de stemming bij het zien van het Vlinder- belevingspad. Lindoana werkte eerder bij Groenservice Zuid-Holland. Daar ging het in de eerste plaats om recreatie en sprong ze wel eens op de bres voor de natuur. Nu bij Natuurmonumenten is haar posi tie 180 graden gedraaid. 'Ik snap wel dat bij echt kwetsbare natuur geen recreatie past, maar daarbuiten ga ik verder dan mijn donkergroene collega's. Al moet ik zeggen dat die langzamerhand iets min der streng worden. Een voorbeeld. Afgelopen herfst vonden we bij het weghalen van struweel in het heggengebied bij Nisse de in Zeeland zeld zame inktviszwam. Die is spectaculair om te zien en groeide op een plek waar het publiek normaal niet mag komen. Voor deze gelegenheid hebben we het gebied tijdelijk opengesteld en hebben we de vondst bekend gemaakt via de media. Er zijn veel mensen op afgekomen. Er zijn toch fotografen over het rood-witte afzet- lint gestapt, maar er is niets verziekt en de meeste paddenstoelen hebben het over leefd.' Natuurmonumenten timmert tegenwoor dig stevig aan de weg met Oerrr. Daarmee wil men kinderen de natuur en het bui tenzijn intensief laten beleven. Lindoana spreekt in dit verband graag over verwon dering. 'We laten de kinderen een wed strijd regenwormen trappelen houden. We maken een midzomernachtwandeling, met verhalen. Of we verzamelen samen zeekraal en eten dat later samen op. Op deze manier kun je kinderen boeien en zijn ze meteen natuurbeschermers in de dop.' Natuurmonumenten wil graag inspelen op wensen en behoeften van de recreant. Toen het informatiepunt aan de Zwaakse- dijk nog alleen werkruimte was, stapten er al regelmatig fietsers af die om informatie, koffie of de wc vroegen. Dit was aanleiding om in 2012 in de voormalige boerderij ook een Infopunt Zwaakse Weel te maken. Er wordt vooral in het hoogseizoen behoorlijk veel gebruik van gemaakt. Verder worden er natuurlijk excursies gehouden. Daarbij is Natuurmonumenten er steeds meer op gericht om mensen een bijzondere natuur beleving mee te geven in plaats van elk vogeltje en plantje te benoemen. Ook betrekt Natuurmonumenten omwo nenden bij beheersmaatregelen zoals bomenkap en aanplant op de dijken. 'Vooral bij het planten van nieuwe bomen vragen we de hulp uit de omgeving. We organiseren een feestje en dat werkt. Er ontstaat een saamhorigheidsgevoel met de omwonenden. Dat is wat Natuurmo numenten wil bereiken.' Voor meer informatie: www.natuurmonumenten.nl Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. ■- -t

Wantij | 2014 | | pagina 15