Ingrediënten Spannend Het was gezellig druk, half maart, bij de opening van het speelbos in Kapelle. Zo'n honderdvijftig mensen waren naar de kindvriendelijke plek achter het scoutingterrein gekomen om kennis te maken met het nieuwe fenomeen. Na de toespraken gingen de kinderen meteen los: rennend, fietsend, kruipend en klimmend verkenden ze het terrein. Willem de Weert Boswachter Karei Leeftink vertelt wat het idee achter een natuurspeelplek is. 'Staatsbosbeheer wil de natuur dichter bij de mensen brengen en zeker dichter bij kinderen. Op termijn moet één procent van al onze grond als natuurlijk speelter rein zijn ingericht. Het gaat dan in heel Nederland om circa 2.500 hectare. We zitten nu tegen de duizend hectare die als speelterrein is ingericht. In Zeeland zijn er natuurspeelplaatsen aangelegd in Axel, de Braakman en vorige maand in Kapelle. Nu is het bos bij Wemeldinge aan de beurt. Ook bij Vlissingen (Westduin) staan plan nen op stapel. 'Dat kinderen dicht bij huis in én met de natuur kunnen spelen is de gedachte', vervolgt Karei. 'De eerste speelbossen zijn aangelegd in de natuur aan de rand van de grote steden. Maar er blijkt overal in het land behoefte aan natuur voor kinde ren te bestaan. Laat ze maar sjouwen met dode boomstammen, laat ze lekker met afgebroken takken boomhutten bouwen. De ingrediënten liggen in de natuur, levert het bos zelf. Het mooie is dat door de acti viteiten van de kinderen (het verleggen van een boom, het aanleggen van een dam) het gebied steeds van vorm veran dert. Dat mag ook en is de aantrekkings kracht, dat de dingen steeds veranderen. Het is alleen niet de bedoeling dat er rot zooi van buitenaf wordt aangevoerd zoals houten pallets of plastic zeilen. Het moet wel natuurlijk blijven.' Staatsbosbeheer helpt een handje door de bestaande inrichting speelser én natuurlijker te maken. 'In Kapelle is dat gebeurd door een waterpartij aan te leg gen en de overbodige grond te gebruiken om een ontmoetingsheuvel op te werpen. Onder de heuvel zijn betonnen buizen ingegraven waardoor spannende tunnels ontstaan om doorheen te kruipen. De bomen die omgehakt zijn om een entree te maken zijn nuttig gemaakt voor de aanleg van een boombrug en een fiets- crossbaan.' Staatsbosbeheer vindt het belangrijk om met andere partijen samen te werken. 'Er moet draagvlak zijn voor een natuur- speelterrein in de buurt. Leerlingen van het Technasium van het Calvijncollege hebben het ontwerp gemaakt voor het speelbos in Kapelle. Dat idee is aangevuld door de lokale scoutinggroep. De scou ting houdt ook een oogje in het zeil, een vorm van sociale controle. De Gemeente Kapelle was mede initiatiefnemer en neemt het onderhoud voor haar rekening. MEC De Bevelanden zorgde voor een edu catieve route.' Voor meer informatie: www.zeelandbuiten.nl www.staatsbosbeheer.nl Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 16J wantij april 2014

Wantij | 2014 | | pagina 16