Efficiëntere zonnepanelen en windturbines met dank aan de chemie irM' 7' i Chemie Olie Peter Maas Zijn ouders hadden een flink stuk grond, grenzend aan bos en natuur in De Peel. Hij was vaak buiten te vinden, spelend in het bos en op de open zandvlakten. Voetballen, kuilen graven, boomhutten bouwen. Hij ervoer er een enorm gevoel van vrijheid. Daar ligt voor hem de 'bij zondere en sublieme natuurervaring' zoals in de Thijs Kramerlezing verwoord. Hij, dat is Niels Smits, directeur Veilig heid, Gezondheid en Milieu bij DOW Benelux in Terneuzen. DOW is één van de sponsors van de Thijs Kramerlezing. 'Dingen doen en daarbij alle zintuigen gebruiken, dan blijft de beleving veel lan ger hangen. Gebeurt dat op jonge leeftijd dan beklijft het gevoel. Op latere leeftijd is daar een veel dramatischer gebeur tenis voor nodig,' is de overtuiging van directeur Smits. In een dergelijk bedrijf, dat haar hoofdvestiging in de Ver enigde Staten heeft, is voor de job van Smits natuurlijk een Engelse benaming: Responsable Care Leader. En eigenlijk klinkt dat veel mooier. Het geeft goed aan dat het gaat om het geheel. Breder dan 'alleen maar' gezondheid, duur zaamheid of milieu. We kijken op een grote luchtfoto van het bedrijf. Het valt direct op hoe groot het terrein eigenlijk is. Is hier de afstand tus sen mens en natuur juist niet per defini tie erg groot? Smits: 'Natuurlijk, de focus ligt hier op de bedrijfsvoering. Het spanningsveld tussen economische groei en milieu en duurzaamheid is delicaat. Maar durf je ambities daarin uit te spreken. DOW is altijd vooruitstrevend geweest op het terrein van duurzaamheid. We zijn actief om onze voetafdruk te verkleinen. Men sen vergeten wel eens dat dank zij de chemie er enorme stappen gezet worden op het gebied van duurzaamheid. Zon nepanelen of windturbines bijvoorbeeld danken essentiële verbeteringen aan de chemie. (De absorberende polymere toplaag van zonnepanelen en de toepas sing van magneten van neodymium in windturbines heeft de energie-efficiën- tie sterk verbeterd. Noot redactie.) Stel je eens voor dat je alle chemie afschaft. Veel wat vertrouwd is, zal dan verdwe nen zijn.' Olie is voor DOW de belangrijkste basis grondstof. Smits is niet zo bang voor een oliecrises: 'Van alle olie op de wereld wordt 95% als brandstof gebruikt. Dat gaat bijvoorbeeld via de uitlaten van auto's of schoorstenen van fabrieken letterlijk de lucht in. In de chemische industrie wordt olie op een veel hoog waardiger niveau gebruikt en herge bruikt. Plastics zijn herbruikbaar, maar ik geef toe: het recyclingpercentage moet veel verder omhoog.' 'Innovatieve oplossingen bedenken is belangrijk. Ons bedrijf denkt in oplossin gen: hoe kan chemie helpen? We hebben slimme koppen nodig en een supergoed opleidings- en ontwikkelingscentrum om dat waar te maken.' Voor meer informatie: www.dow.com Peter Maas is lid van de Vm»*' Wantijredactie. wantij april 2014 ([17]

Wantij | 2014 | | pagina 17