Wilgen knotten: om het behoud, de schoonheid, het zweten en zwoegen Als er twee organisaties zijn die het thema 'natuur dichtbij' hoog in het vaandel hebben, dan zijn het wel IVN en SLZ. IVN (Instituut voor natuureducatie en duurzaamheid) is een landelijke club met afdelingen in de regio en SLZ (Stichting Landschaps beheer Zeeland) is een Zeeuwse organisatie. Knotten Voorbeelden Peter Maas Beiden zijn géén clubs met indrukwek kende eigendommen vastgoed, natuur gebied of ledenaantallen. Hun filosofie is een andere: natuur en landschap zijn van iedereen en zijn overal, ledereen kan er dus overal van genieten. IVN en SLZ zoe ken de samenwerking met vrijwilligers, natuurouders, knotters, weidevogelbe schermers, patrijzentellers, buitenlui, natuurgidsen, peuters, kleuters, tieners, pubers, volwassenen, senioren en meer. Een paar weken terug was ik weer eens bij de Steenovens onder Zaamslag. Daar waar het voor mij ooit allemaal begon. Het was ergens in de winter van 1972 - 1973 en het knotten van wilgen was begonnen. Nu, veertig jaar later zijn de bomen nóg indrukwekkender, nóg majes tueuzer, nóg groter en machtiger. Knotten zult ge tot ge er bij neer valt, want dat is de consequentie van dit beheer. Eenmaal begonnen met knotten is het noodzakelijk dat tot in lengte van jaren te blijven doen. Er zijn altijd weer mensen nodig die zich verwonderen over zoveel natuurschoon. Mensen die hun vrije tijd belangeloos en met veel plezier geven aan deze knoes ten van bomen. Om het behoud, om de schoonheid, om het landschap, om het plezier, om het zweten en het zwoegen. En om bijvoorbeeld de eikvaren, ringmus en steenuil een plaatsje te gunnen. Zo zijn er veel voorbeelden te vinden waar IVN en SLZ werken aan de natuur dichtbij. Is er in het milieu-educatieve centrum in Goes een groep mensen die opgeleid wordt tot natuurgids. Zien we op het schoolplein natuurouders opdracht- jes doen met kinderen. Sluiten we aan bij het symposium 'Zeeuwse Polderparels'. Luisteren we bij de opfriscursus naar het snoeien van hoogstamfruitbomen. Zien we de resultaten van het advies dat uit gebracht is voor erfbeplanting met een drinkput, meidoornheg of bosje. Doen we mee met bomen binden in Middelburg, horen we het gezaag van de knotters. Echt, zonder deze mensen zou Zeeland er anders uitzien. Voor meer informatie: www.ivn.nl (belééf de natuur!) www.landschapsbeheerzeeland.nl (samen voor ons landschap!) O Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 18J wantij april 2014

Wantij | 2014 | | pagina 18