Is mijn tuin een reservaat? (LAATSTE) PLANTAARDIG Zelftest Justus van den Berg Justus van den Berg is FLORON-coördinator Zeeland en coördinator van de plantenwerkgroep KNNV Bevelanden. Aantal tuinreservaten in Zeeland wantij april 2014 In het begin verbaasde ik me over het item bij Vroege Vogels. Een tuin met een grote vijver, een rommelhoek en gifvrij beheer kan, als je wilt, de status van tuinreservaat krijgen, inclusief een mooi bordje bij de ingang. Voor meer informatie: www.vroege voge Is .va ran I Tuinreservaten in Zeeland tuinreservaten.nl Toch nieuwsgierig naar het fenomeen van tuinreservaten meldde ik me vorige maand aan voor een zelftest. Er zijn inmiddels meer dan 4.000 tuinreserva ten in Nederland, waarvan 232 in Zeel and! Ik heb de test gedaan en zie: mijn tuin werd positief beoordeeld. Toch heb ik heb mijn tuin niet aangemeld. Ik heb besloten dit reservaat voor mijzelf te houden en er stil van te genieten. Geen bordje bij de ingang. Mijn tuin is een intensief beheerd stuk groen. We zijn namelijk heel veel tijd kwijt aan het snoeien van de buxus- hagen, fruitbomen en leilindes. En natuurlijk ook met het in toom houden van de klimop, onkruid wieden tussen de stenen en het regelmatig opschonen van de vijver. Voor wilde planten is er weinig ruimte in mijn tuin. Ik heb alleen ontzag voor de ruige anjer die ik kreeg uit een botanische tuin. De ruige anjer staat op mijn terras, zaait zich uit en geniet in mijn tuin een beschermde status. De kenmerken van een Tuinreser vaat (vroege vogels, tuinreserva ten.nl): 1. Zo min mogelijk bestrating 2. Planten, struiken en bomen met vruchten, noten en bloe men die insecten, vogels en vlinders lokken 3. Een natuurlijke vijver met geleidelijk aflopende oever of andere was- en drinkgelegen- heid 4. Klimplanten en struiken met doornen naast of tegen een gevel 5. Natuurlijke beschutting en omheining waar egels onder door kunnen 6. Geen gebruik van schadelijke bestrijdingsmiddelen 7. Niet snoeien in het broedsei- zoen (15 maart/15 juli) 8. Een composthoop 9. Rommelhoekjes en takkenrilen en -hopen 10. Nestkastjes of verblijfplaatsen voor vogels, zoogdieren en insecten

Wantij | 2014 | | pagina 19