Honderden excursies per jaar bij Het Zeeuwse Landschap Met het Verdronken Land van Saeftinghe beschikt Het Zeeuwse Landschap over een gebied waar duizenden mensen in contact komen met de natuur. Maar er gebeurt veel meer. Saeftinghe topper Kinderen Gerda Spaander Communicatiemedewerkers Karien van Veggel en Carolien van de Kreeke brengen ons op de hoogte. Karien maakt duidelijk dat de natuur voor Het Zeeuwse Land schap op één staat. 'Als planten of dieren te lijden hebben van bezoek, is het ter rein niet toegankelijk. Dat geldt bijvoor beeld voor overwinterende of broedende vogels, die mogen niet worden verstoord. Maar als het even kan zijn de gebie den open voor bezoek, individueel of in excursieverband. Hoe meer mensen in de natuur op stap gaan, hoe meer draagvlak dat ons oplevert.' Carolien van de Kreeke: 'We bieden jaar lijks zo'n 130 excursies aan, in veertien verschillende terreinen van Het Zeeuwse Landschap. Bijvoorbeeld Het Verdronken Land van Saeftinghe, Het Zwin, Neeltje Jans, Oranjezon en Hoeve Van der Meu- len. Daarnaast vinden er op aanvraag van bedrijven, scholen of andere groepen zo'n 600 excursies per jaar plaats. Saef tinghe is verreweg het populairst. Dat is te verklaren doordat een rondleiding in het Zeeuwse oerlandschap een ware belevenis is, alleen al doordat je je er flink moet inspannen en smerig kan worden. We merken het ook in de andere excur sieterreinen: een rondleiding is interes sant, maar er is veel belangstelling voor excursies met iets extra's. Zoals de fossie lenexcursie in Het Zwin, paddenstoelen wandeling op Hoeve Van der Meulen of vroegevogelwandeling in Oranjezon.' Karien vult aan: 'We willen graag dat kin deren zich verwonderen over de natuur. Ze kunnen bij ons hun verjaardagsfeest houden, o.a. in Saeftinghe of museum Terra Maris. En in natuurgebied Clinge is een speelbos. Daarnaast bieden we scholen educatieve programma's aan, bijvoorbeeld over de eendenkooi in Anna Jacobapolder. In ons museum Terra Maris (Oostkapelle) worden veel activiteiten voor kinderen georganiseerd.' Overigens gaan mensen steeds vaker alleen of met het gezin op pad. Het Zeeuwse Landschap helpt daarbij met verschillende folders, zoals van de Hooge Platen, Eendenkooi of Oranjezon. Vooral de laatste folder blijkt erg gewild; jaarlijks worden er duizenden afgenomen. Naast wandelen is ook fietsen mogelijk. De door Het Zeeuwse Landschap geschreven Vliedbergenroute is de meest verkochte fietsroute bij de VVV. Individuele bezoekers worden op de hui dige website van Het Zeeuwse Landschap niet erg op weg geholpen. 'Maar dit jaar wordt de website vernieuwd en dan gaat dat veranderen', belooft Karien van Veg gel. 'Nu staat er veel meer bezoekersinfor matie op www.zeelandbuiten.nlwaarop ook de terreinen van de andere Zeeuwse natuurorganisaties te vinden zijn.' Voor meer informatie: www.zeelandbuiten.nl www.hetzeeuwselandschap.nl Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20J wantij april 2014

Wantij | 2014 | | pagina 20