'Gelukkig met simpele dingen' DE VOETAFDRUK De voetafdruk Agnes van den Berg Agnes van den Berg is bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Groningen. Maar ook natuurgenieter, pleitbezorger voor meer natuur in ieders omgeving, boerin. We zoeken haar op in de tot werk- en ontvangst ruimte omgebouwde schuur in Groenekan (Utrecht). Door de ramen zien we een prettig groen landschap, binnen hangt een aantal landschapsschilderijen. Eigen wildernis Tweedehands Voetafdruk Gerda Spaander Voor meer informatie: www.voetafdruk.nl www.wnf.nl Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie Groenekan, is dat niet wat ver van het werk voor een Groningse hoogleraar? 'Jawel, ik ben bijzonder hoogleraar in het Noorden, maar zo'n leerstoel staat voor één dag werk per week. Ik neem dan de trein. Dat is geen verloren tijd want ik kan dan onderweg prima werken. Vaak denk ik: Jammer, we zijn al in Assen!' Agnes woont met vriend en dochter tegenover Fort Ruigenhoek, één van de vele forten die Utrecht moesten verdedi gen. Ze heeft deze plek bewust gekozen om haar dochter, die nu zeven jaar is, dichtbij de natuur te laten opgroeien. Het is goed aan haar besteed: ze heeft haar eigen groentetuintje, bouwt hutten en zegt tegen haar moeder 'wij zijn natuur mensen!' Ook Agnes geniet er volop en beschouwt onder andere de mooie zonsopgangen en ondergangen als cadeautjes. Met natuurbeheer heeft ze op haar eigen erf van 6.000 m2 al de nodige ervaring opge daan. 'We zijn begonnen met twee maal per jaar maaien en afvoeren, want zo krijg je na verloop van tijd bloemrijk grasland, als het goed is. Maar dat was wel erg veel werk. Toen hebben we een jaar lang alles gewoon laten groeien, maar dat leverde voornamelijk onaantrekkelijke wildernis op. En nu beheren twee schapen het gras. Af en toe mogen ze ook aan het werk op het fort.' Het professorenleven brengt heel wat vliegreizen met zich mee. Zuid-Afrika, China, Zuid-Korea, overal zijn congressen. Agnes verwachtte daarom dat haar voet afdruk nogal hoog uit zou vallen. Maar dat valt mee want dit soort reizen komt niet op iemands eigen conto maar op dat van het werk. Al hoefje natuurlijk niet op alle uitnodigingen in te gaan. Daartegenover staat een uiterst sober koopgedrag. Agnes geeft een rondleiding door haar kamer: de televisie is van Marktplaats ('ooit een dure B&O, voor ons een koopje'), een luie stoel die ze zelf opknapte en een tafel die niet goedkoop is maar wel gemaakt van gebruikt hout. Hetzelfde principe geldt voor haar kleren: 'Als professor moet ik er natuurlijk representatief uitzien, en daarom koop ik af en toe iets nieuws. Maar verder doe ik lang met mijn kleren en koop ik voornamelijk tweedehands. En van een goede trui uit een zak van het Leger des Heils ben ik ook niet vies.' Haar voetafdruk komt uit op 3,5 ha. Dat is aardig onder de voetafdruk van de gemid delde Nederlander. 'In mijn keuzes laat ik natuur en milieu zwaar wegen. Ik hecht erg aan welzijn en geluk, en dat kan voor mij heel simpel zijn. Ik ben op de fiets gelukki ger dan in de auto. Ik ben blij met oplossin gen die weinig of geen geld kosten. Ik heb er jammer genoeg niet zoveel tijd voor, maar ik houd van klussen en repareren.' wantij april 2014 ([21

Wantij | 2014 | | pagina 21