'Mt Pessimisten en optimisten Postzegeltuin Toen ik iets ouder werd, was ik ook vaak te vinden in de moestuin van mijn oma, die een paar straten verderop woonde.' aan het eind van de dag weer terug over dezelfde snelweg, om de avond al surfend over het internet door te brengen. Zo kun nen er zomaar dagen en weken voorbij gaan zonder dat de moderne stadsmens contact heeft met de natuur. Hoe erg is het als een samenleving steeds meer vervreemd raakt van de natuur? Dat is de kernvraag van deze lezing. Eigenlijk heeft mijn eigen vakgebied, de omge vingspsychologie, geen antwoord op deze vraag. Ons onderzoek laat zien dat kortdurend contact met natuur mensen goed doet. Maar het is niet bekend wat een gebrek aan natuur op de langere termijn met mensen doet. Zoals met alle grote levensvragen, is deze vraag ook lastig empirisch te onderzoeken. Totale vervreemding van natuur bestaat immers - gelukkig - nog niet. Het is ook niet ethisch verantwoord om deze situ atie doelbewust te creëren omwille van het onderzoek, bijvoorbeeld door een willekeurige groep mensen vanaf hun geboorte in volstrekte afzondering van natuur te laten opgroeien. Op dit moment kunnen we dus alleen via logisch redene ren proberen om een antwoord te krijgen op de vraag wat er gebeurt als een samen leving vervreemd raakt van natuur. En dan blijkt dat je hele verschillende kanten op kunt redeneren. Er kunnen grofweg twee standpunten worden onderscheiden, een pessimistische en een optimistische. De pessimisten, die ruim in de meerderheid logeren bij mijn oom en tante, die aan een zandpad aan de rand van een dorp woonden. Samen met mijn neefjes ging ik op avontuur in de maïsvelden en zwierf ik urenlang vrij en zorgeloos door de bossen en over de hei. Het is nog maar zo kort geleden, maar wat is er een groot verschil tussen de wereld van mijn jeugd en die waarin de huidige generatie Nederlandse kinderen opgroeit. Er is in de tussentijd enorm veel gebouwd, vooral op de open plekken in steden en dorpen, waardoor trapveldjes en andere avontuurlijke speelplekken zijn verdwe nen. Door de hoge grondprijzen staan de nieuwe woningen dicht op en naast elkaar, waardoor steeds minder kinderen de beschikking hebben over een eigen tuin om in te spelen. Zelfs als een kind wel een tuin heeft om in te spelen, dan legt deze het vaak af tegen de aantrekkings kracht van iPad, Nintendo en televisie. Uit onderzoek blijkt dat twee derde van de 11-jarige Nederlandse kinderen minstens twee uur per dag televisie kijkt. Dat had ik vroeger trouwens ook wel gewild, maar er was behalve op woensdag- en zaterdag middag helemaal niets te zien op de tv, dus ik had geen keus. Een bezoek aan de natuur is voor veel kinderen van nu een speciale gebeurtenis geworden, een geor ganiseerde activiteit vergelijkbaar met een uitstapje naar een indoor speelpara- dijs of pretpark. Ook voor de ouders van de kinderen van nu is het steeds minder vanzelfsprekend dat ze dagelijks in contact komen met natuur. Ze stappen 's ochtends vanuit hun huis met postzegeltuin in hun auto, om over snelwegen met geluidswal len die het zicht op het landschap ont nemen naar hun kantoor te rijden, waar ze vanaf hun werkplek -als ze geluk heb ben- uitkijken op een parkeerplaats en een door koffie verpieterde plant. En dan "y\ ?7\7 J 4 J wantij april 2014

Wantij | 2014 | | pagina 4