'Over snelwegen met geluidswallen die het zicht op het landschap ontnemen.' Geheugenverlies Natuur is gezond Natuurtekortstoornis zijn, zijn er van overtuigd dat vervreem ding van de natuur heel zorgwekkend is en uiteindelijk zelfs kan leiden tot de ondergang van zowel de natuur als de mens. Een kleiner aantal optimisten ziet het zonniger in, zij denken dat vervreem ding niet zo erg is, de wereld is voortdu rend in verandering, en mensen en vooral kinderen zijn flexibel en passen zich mak kelijk aan. Bovendien biedt de voortschrij dende techniek nieuwe mogelijkheden om geïdealiseerde natuurwerelden te scheppen die het verlangen naar de echte natuur eerder zullen versterken dan uit doven. Ik zal beide standpunten wat uit gebreider toelichten. De denkbeelden van de pessimisten zijn onder andere terug te vinden in het werk van de Amerikaanse ecopsycholoog Peter Kahn1. Als een samenleving steeds verder vervreemdt van de natuur, dan brengt dit volgens Kahn een fundamenteel risico met zich mee dat hij aanduidt met het begrip 'environmental amnesia', oftewel een geheugenverlies met betrekking tot natuur en milieu. Elke generatie ontwik kelt op basis van eigen ervaringen haar eigen maatstaf voor hoe de natuur en het milieu er uit horen te zien, en deze lat komt steeds lager te liggen. Er treedt een gewenningsproces op, waardoor men sen genoegen nemen met steeds minder directe natuurervaringen. In dit verband spreken de pessimisten ook wel van het 'uitsterven van de natuurervaring', een proces waarvoor we uiteindelijk een hoge prijs zullen moeten betalen in de vorm van een verslechtering van onze gezond heid en de kwaliteit van ons leven. En niet alleen de mens zal volgens de pessimisten de negatieve gevolgen van de vervreem ding aan den lijve ondervinden, ook de natuur en het milieu krijgen het zwaar. Want als kinderen in hun jeugd geen band meer met de natuur kunnen opbouwen, zullen ze als volwassene niet gemotiveerd zijn om zich in te zetten voor de bescher ming van natuur en milieu. Zo ontstaat een vicieuze cirkel waarin vervreemding, vermindering van natuurervaring, en ver mindering van natuurbescherming elkaar steeds verder versterken. Om hun argumenten kracht bij te zetten, verwijzen pessimisten graag naar weten schappelijk onderzoek naar de relatie tus sen natuur en gezondheid. Dit onderzoek, waar ik zelf ook bij betrokken ben, heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen. Toen natuurorganisatie IVN mij vorig jaar vroeg om een factsheet op te stellen, kon ik moeiteloos meer dan vijftig goed gecon troleerde studies opsommen waarin een positieve invloed van contact met natuur op de geestelijke en lichamelijke gezond heid wordt aangetoond, en dat was nog maar het topje van de ijsberg2. Het onder zoek laat een brede waaier aan positieve effecten zien. Zo blijkt uit diverse studies dat een bezoek aan de natuur leidt tot een grotere verbetering van de stemming en het zelfvertrouwen dan een bezoek aan de stad3. Ook voelen mensen zich na afloop van een bezoek aan de natuur vita ler en energieker, en presteren ze beter op cognitieve tests. Zelfs onze hartslag en bloeddruk reageren positief op de natuur, en ons lichaam produceert minder van het stresshormoon Cortisol4. Op bevolkings niveau zijn in Nederland relaties aange toond tussen de hoeveelheid groen in een straal van een kilometer rond de woning, en het aantal gevallen van ziektes zoals depressie, astma en diabetes5. In Engelse buurten met veel groen lopen mensen uit de laagste inkomensklasse minder risico om voor hun 65e te overlijden dan in buurten met weinig groen6. Volwassenen en kinderen die in de nabijheid van een park wonen, worden meer gestimuleerd om te bewegen, waardoor ze minder kans hebben om overgewicht te ontwikkelen7. Pessimisten zien de gezonde effecten van de natuur als het resultaat van een evolu tionaire ontwikkeling waardoor de mens optimaal is aangepast aan een leven in de vrije natuur. In het boek 'The good son' uit 1999 stelt de Amerikaanse psychothe rapeut Michael Gurian dat de menselijke hersenen nog steeds zijn ingesteld op een bestaan in natuurlijke omgevingen, en daarom moeite hebben om de overdaad aan prikkels in de moderne omgeving te verwerken8. Een deel van de kinderen komt hierdoor volgens hem in de problemen omdat hun hersenen niet sterk en flexibel wantij april 2014 If 5

Wantij | 2014 | | pagina 5