Groene zorg Explosie Kikkerdril Natuur op recept past bij het beeld van de 'urgente natuur liefde' die volgens Tidball vaak optreedt tijdens een crisis of ramp. Als deze trend doorzet, dan kan er misschien toch weer een nieuwe, minder vervreemde groene samenleving ontstaan waarin mensen weer dagelijks in contact komen met de natuur. Een voorbeeld van een groene activiteit die de laatste jaren vrijwel uit het niets is opgekomen, is wandelcoaching. Steeds meer coaches en therapeuten nemen hun cliënten mee de natuur in voor een gesprek of behandeling, in plaats van binnen tussen vier muren te blijven zit ten. Volgens recente berekeningen zijn er inmiddels tussen de 200 en 300 actieve wandelcoaches, en hun aantal groeit nog met de dag. Een ander groen zorgconcept dat heel goed is aangeslagen, is dat van de zorgboerderijen. Alleen in Zeeland zijn er al ca. veertig van deze boerderijen, waar mensen met een verstandelijke beperking, psychische problemen of een verslavingsproblematiek een kans krij gen aangeboden om volwaardig deel te nemen aan de maatschappij. Wie lang niet in een ziekenhuis is geweest, zal zich ook verbazen over de groene revolutie die hier de laatste jaren heeft plaatsge vonden. Veel Nederlandse ziekenhuizen zijn door renovatie of nieuwbouw omge toverd in groene oases compleet met healing garden, binnentuinen, luchtzuive rende planten, groene wanden en natuur kunst aan de muur. toekomst. Meer in het algemeen levert wetenschappelijk onderzoek duidelijk aan wijzingen dat de natuur veel kansen biedt voor een gezonde, evenwichtige ontwikke ling van kinderen14. Vooral voor kinderen uit kansarme gezinnen kan het negatieve gevolgen hebben als je ze deze kansen ontneemt, omdat ze al zo weinig andere kansen hebben. Vroeger had elk kind, in hoeveel armoede het ook opgroeide, altijd nog toegang tot de rijkdom van de velden en de bossen die tegelijk speelterrein en leerschool waren. Nu rest er weinig anders dan de troosteloze betonnen leegte tussen torenflat en winkelcentrum. Maar misschien laat ik me te veel leiden door nostalgische gevoelens. Er zijn wel degelijk ook ontwikkelingen die meer optimistisch stemmen. Er is de laatste jaren sprake van een heuse explosie van maatschappelijke activiteiten rondom groen in de leefomgeving. Misschien is het toeval, maar het valt mij op dat deze activiteiten pas echt tot bloei lijken te zijn gekomen sinds het begin van de econo mische crisis in 2008. Op braakliggende gronden verschijnen wilde bloemen en moestuinen, saaie schoolpleinen verande ren in avontuurlijke natuurlijke speelplek ken en betonnen daken van ziekenhuizen worden omgetoverd tot healing gardens. De meeste van deze activiteiten zijn niet van hogerhand gestuurd, maar komen voort uit initiatieven van individuele bur gers en worden gedragen door lokale organisaties. Er gaat een enorme energie uit van deze groene activiteiten, die goed Wandelcoaching; natuur op recept. Foto: Peter Maas mensen in staat om hun eigen 'digitale dinosaurussen' te creëren, en de natuur naar hun eigen hand te zetten, zodat deze nog veiliger en aantrekkelijker wordt dan de echte natuur13. Hoe langer iemand verblijft in zo'n nagebootste, hyperrea listische natuurwereld, hoe sterker zijn verlangen wordt naar de directe natuurer varing: handen in de aarde, zon op je gezicht, wind in je haren. Optimisten zijn dus van mening dat de voortschrijdende technologie de natuur en de mens uitein delijk vooral ten goede zal komen. Wie heeft er gelijk? Helaas kan ik maar al te makkelijk meegaan in het doemscena rio van de pessimisten. Tijdens onderzoek op scholen in achterstandswijken ben ik behoorlijk geschrokken van hoe weinig kin deren van nu nog weten van natuur. Kin deren van zeven, acht jaar oud, de meeste van allochtone afkomst, konden zich bij voorbeeld niets voorstellen bij het woord 'sloot'. Nou hoeft het helemaal niet erg te zijn als je niet weet wat een sloot is, maar ik zou het deze kinderen zo graag gunnen dat ze het wel weten, het liefst uit eigen ervaring met het vangen van kikkerdril of slootjespringen. Het lijkt me ook sterk dat deze kinderen, die in hun jeugd geen band met de natuur hebben gevormd, als ze ouder worden in actie zullen komen voor de natuur, dat ze een stoeptegel gaan optillen om er een tuintje aan te leggen, of een boom planten in het bos van de Wandelcoaching, zorgboerderijen en de vergroening van ziekenhuizen zijn niet alleen voorbeelden van opbloeiende natuurliefde in een vervreemde samenle ving, ze illustreren ook de groeiende maat schappelijke erkenning van het belang van natuur voor de gezondheid. Waar er tot voor kort nog een groot taboe rustte op het zelfs maar uitspreken van de gedachte dat natuur een heilzame werking heeft, is het tegenwoordig hip en trendy om een dosis natuur als medicijn te nemen. Pes simisten zouden misschien kunnen zeg gen dat deze ontwikkelingen in de groene zorg precies hun angst bevestigen. De bevolking wordt massaal ziek door de ver vreemding van natuur, en pas als het bijna te laat is wordt men aan het infuus van de wantij april 2014

Wantij | 2014 | | pagina 7