Central Park Literatuur 1 Kahn, P. H., Severson, R. L., Ruckert, J. H. (2009). The human relation with nature and technological nature. Current Directions in Psychological Science, 18(1), 37-42. 2 Van den Berg, A. E. (2013). Waarom wij natuur nodig hebben: Factsheet Natuur Gezondheid. Amsterdam: IVN. 3 Bowler, D., Buyung-Ali, L., Knight, T., Pullin, A. (2010). A systematic review of evidence for the added benefits to health of exposure to natural environments. BMC Public Health, 10(1), 456. 4 Van den Berg, A. E., Custers, M. H. G. (2007). Natuur, stress en Cortisol: Experimenteel onderzoek naar de invloed van tuinieren en activiteiten in groenkamers op het fysiologisch, affectief en cognitief herstel van stress. Rapport 1629. Wageningen: Alterra. 5 Maas, J., Verheij, R. A., de Vries, S., Spreeuwenberg, P., Schellevis, F. G., Groenewegen, P. P. (2009). Morbidity is related to a green living environment. Journal of Epidemiology and Community Health, 63(12), 967-973. 6 Mitchell, R., Popham, F. (2008). Effect of exposure to natural environment on health inequalities: An obser vational population study. The Lancet, 372, 1655 -1660. 7 Coombes, E., Jones, A. P., Hillsdon, M. (2010). The relationship of physical activity and overweight to objec tively measured green space accessibility and use. Social Science and Medicine, 70(6), 816-822. 8 Gurian, M. (1999). The good son: Shaping the moral development of our boys and young men. New York: Penguin. 9 Louv, R. (2008). Last child in the woods: Saving our children from nature deficit disorder. Chapel Hill: Algonquin Press. 10 Tidball, K. G. (2012). Urgent biophilia: Human-nature interactions and biological attractions in disaster resili ence. Ecology Society, 17(2). 11 Van Koppen, C. S. A. (2002). Echte natuur: Een sociaaltheoretisch onderzoek naar natuurwaardering en natuurbescherming in de moderne samenleving. Wageningen University, Wageningen. 12 Wesselius, J., Van den Berg, A. E. (2014). Ontstressen in de virtuele natuur: Samenvatting van onder zoek naar de effecten van een ontspanningsoefening in virtuele omgevingen op het herstel van stress: www.natuurvoormensen.nl. 13 Wills, J. (2002). Digital dinosaurs and artificial life: Exploring the culture of nature in computer and video games. Cultural Values, 6(A), 395-417. 14 Van den Berg, A. E., De Hek, E. (2009). Groene kansen voor de jeugd: Stand van zaken onderzoek jeugd, natuur, gezondheid. Wageningen: Alterra. Prof. Dr. A. E. van den Berg is bijzonder hoogleraar Beleving en waardering van natuur en landschap aan de Rijksuniversiteit Groningen. Aanplant van een buurttuin in Biervliet herscheppen en daardoor de band tussen mens en natuur te herstellen. Maar stel dat door de expansiedrift van de mega- cities op termijn alle grote groene gebie den zoals Zeeland worden opgeslokt. Dan krijgen we die gebieden misschien wel nooit meer terug, en zijn de mogelijkhe den om natuur te maken beperkt tot het planten van een boom of het aanleggen van een daktuin. Wat als die paar bomen of daktuinen niet voldoende blijken om een band met de natuur op te bouwen? Zolang we niet zeker weten hoeveel natuur er precies over moet blijven om een onomkeerbare vervreemding tus sen mens en natuur, met alle mogelijke gevolgen van dien, te voorkomen lijkt het me een 'no regret' optie om extra in te zetten op de wettelijke bescherming van natuurlijke gebieden die we met zijn allen bijzonder vinden. Door een stuk natuur, water of landschap bijvoorbeeld de sta tus van 'rijksnatuurmonument' (zoals voorgesteld door Pieter van Vollenhoven, voorzitter van het Nationaal Groenfonds) of 'nationaal erfgoed' (zoals voorgesteld door Guido van Woerkom, directeur van de ANWB) te geven, wordt duidelijk dat het behoud van dit gebied gezien moet worden als een zaak van nationaal belang. Op deze manier kunnen we de kans ver groten dat toekomstige generaties zo lang mogelijk om deze gebieden heen blijven bouwen, net als bij het Central Park in New York, en niet alles maar straffeloos kunnen volbouwen, zoals nu gebeurt in de megacities in China en andere opko mende economieën. Hierdoor blijft er, hoe vervreemd we ook met zijn allen zul len raken, altijd tenminste de mogelijk heid bestaan voor ommekeer en herstel van de bijzondere en waardevolle band tussen mens en natuur. wantij april 2014 9

Wantij | 2014 | | pagina 9