ipC 'X-x Mensen en dingen laten sporen na die na verloop van tijd verdwijnen. Zolang er concrete sporen zichtbaar zijn is een mens niet verdwenen, ook al leeft hij of zij niet meer. Wie nog verder leeft in de gedachten van anderen is weliswaar niet zichtbaar, maar nog wel aanwezig. Zichtbare en tastbare sporen kunnen duidelijk en afleesbaar zijn. Maar na verloop van tijd verliezen zij hun eenduidige betekenis en worden her interpretabel. Zeeuws-Vlaamse kust verandert in toeristische opeenhoping architectuur-, documentaire- en creatieve fotografie. Ik richt me vooral op de ver beelding van de subjectieve interpretatie van de werkelijkheid. Door te zoeken naar de kern krijgt de werkelijkheid nieuwe betekenis. Als je vraagt naar mijn inspira tiebronnen kan ik het best verwijzen naar mijn tekst Spurensicherung: Al in de zeventigerjaren legde Hajo Hoff mann letterlijk zijn eigen sporen vast op wandelingen door de Provence tijdens conceptuele landart acties. Met alumini umfolie werden de sporen gemarkeerd, wat overbleef zijn de foto's. De wande lingen werden gevolgd door markeringen van plaatsen waar gevonden afval werd verzameld, tot sculpturen samengevoegd en ter plaatse achtergelaten in de natuur. Jaar na jaar heeft Hajo Hoffmann de afval- sculpturen gefotografeerd tot zij waren vergaan. fknmèiR^*.1 ffi» Spurensicherung III (Foto: Hajo Hoffmann) Hajo Hoffmann nam recentelijk deel aan de tentoonstelling in de Raads- kelder Sluis met de titel 'Landschap in Beweging', gewijd aan het gebied waar het project Waterdunen wordt gerealiseerd. www.24photo.nl Rob Kregting is lid van de Wantijredactie Over het thema van deze Wantij heeft Hajo Hoffmann ook wel wat te zeggen: 'Ik ben speciaal de kust van Cadzand-Bad tot Breskens met de auto afgereden en hier en daar uitgestapt. De verrommeling is er al lang gaande, zowel binnen als buiten de duinen. Van Groede tot Cadzand-Bad staan strandhuisjes en diverse strand paviljoens. Er zijn weinig plaatsen waar geen bebouwing door vakantiewoningen en campings te vinden is. Een besef voor de waarde van historische groeiproces sen ontbreekt. Wij wonen in Zeeuws-Vlaanderen sinds 2001. Sindsdien zien wij de kuststreek in hoog tempo veranderen van een aantrekkelijke streek in een toeristi sche opeenhoping van bungalows, huisjes, hutjes, parkeerterreinen en smakeloze monsterlijke appartementsgebouwen.' wantij december 2014 (11

Wantij | 2014 | | pagina 11