Krien Hansen is beleidsmedewerker van Natuurpunt Vlaanderen. Zij zegt: 'Wij noemen onze kustlijn ook wel spottend de Atlantic Wall/ De Atlantic Wall is de serie bunkers die de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog langs de kust van West-Europa bouwden om een invasie tegen te houden. De huidige lintbebouwing van de Belgische kust doet niet onder voor deze verdedigingslinie. De kust is van Knokke tot de Franse grens in beton gegoten. Niet alleen lelijk (smaken verschillen), maar ook weinig natuurvriendelijk en niet bestendig tegen de klimaatverandering. Verstedelijking Verschillende overheden Storm Rob Kregting In mei van dit jaar waren er verkiezingen voor een nieuw Vlaams en federaal parle ment. Natuurpunt heeft toen een speciaal nummer over de kust gemaakt, het Kust- memorandum genaamd. 'In dat nummer tonen we aan dat onze zorg over de Bel gische kust niet alleen om de natuur gaat. De klimaatverandering heeft gevolgen voor de zeespiegel en zorgt bijvoorbeeld voor meer stormen. Wij willen onze kust daartegen beschermen, onder andere door vergroting van de natuurlijke eco systemen. Op langere termijn is dat ook gewoon goedkoper.' 'Tot 1850 was het kustgebied, van Duin kerken tot aan de IJzer, één grote land schappelijke eenheid, van het strand, de duinen tot ver in de polder. Maar de mens heeft deze weidse eenheid verknipt en verstard. Kusthabitats zijn in Vlaanderen uiterst zeldzaam geworden. Onze kust wordt gekenmerkt door een lineaire ver stedelijking. Daarmee bedoelen we dat de gebouwen, vaak hoogbouw, een stenen muur langs de kustlijn vormen. En het is waarschijnlijk nog niet afgelopen met de verstedelijking. Migratiepatronen, vooral van zestigplussers wijzen erop dat de kust nog steeds in trek is. De vraag naar vakan tiewoningen, tweede verblijven, blijft stijgen.' Volgens Hansen geeft het groei ende gebruik van de smalle kuststrook en het Belgisch deel van de Noordzee voor allerlei functies zoals wonen, recreatie, havens en visserij, een groeiende druk op het kwetsbare ecosysteem. 'Zonder een goede bescherming van dit ecosysteem, zal de draagkracht ervan verder over schreden worden.' Volgens haar is het een typisch Belgisch probleem dat er voor de kust diverse overheden bevoegd zijn. Ze noemt enkele voorbeelden: 'Vlaanderen is bevoegd op Vlaams grondgebied voor leefmilieu en de visserij. Maar de federale overheid neemt zandwinning en de bescherming van het mariene milieu voor haar reke ning. De economische activiteiten zijn dan weer verdeeld. De natuur zelf kent geen bevoegdheidsverdelingen. De overgangs zone tussen land en zee, is een dynami sche zone, die de verwevenheid tussen land en zee illustreert. Dit vergt een goede coördinatie en samenwerking tussen de verschillende bevoegde overheden, die helaas tot nu toe in België ontbreken.' Natuurpunt maakt zich zorgen om de 12) wantij december 2014

Wantij | 2014 | | pagina 12