i Ksï| Bieeas Zorghotel Schelphoek USP Recronvoorzitter Ed Troost te benoemen: 'Reken op drieduizend tot vierduizend eenheden tussen Cadzand en Goeree. Iedere gemeente op zich is bang om de slag te missen en allemaal denken ze: 'Als we niets doen, gaan we achteruit of gaat de buurman er mee aan de haal'. Dit geldt ook voor de jachthavens. Nu al is er zo'n 25% overschot; dat is een dra matisch percentage! Veel jachten staan te koop of gaan voor een prikkie naar het buitenland. Bovendien: de jeugd heeft helemaal geen tijd of zin meer om zelf een jacht te onderhouden. Het is niet meer 'hebben', maar 'kunnen gebruiken'. Het is een soort 'surfgedrag' geworden. Dat zou ook voor de auto kunnen. Waarom moe ten we eigenlijk allemaal een eigen auto hebben? Kan dat niet slimmer?' Hij noemt ook het voorbeeld van de strandhuisjes. Dat geeft plezier voor enkele tientallen mensen die er logeren. Natuurlijk is dat voor hen prachtig, maar de 10.000 recre anten in de directe omgeving zijn wel hun ongeschonden strand- en duinzicht kwijt!' Een ander voorbeeld dat hij noemt is het Zorghotel bij Schelphoek. Het bevat meer eenheden dan er inwoners zijn in het dorp zelf. Wat niet als zorghotel wordt inge vuld, mag vervolgens recreatief worden gebruikt. 'Laten we alsjeblieft consolide ren wat we hebben. Het is in het belang van de branche zelf én van de recreant om niet alles te laten verpauperen. Want dat is wat er gebeurt wanneer je inzet op veel nieuwe ontwikkelingen.' Niet nieuwbouw, maar een kwaliteitsim puls, dat is wat Troost propageert. Op Schouwen hebben we het over onze 5x USP (Unique Selling Point): frisse lucht, strand, natuur, rust en authenticiteit. Daar moéten en daar kunnen we het mee doen. Gemeenten moeten meer samen werken en over hun grenzen heen durven kijken. Vroeger had natuurlijk de Provin cie Zeeland de regie in handen via het Streekplan. Het huidige Omgevingsplan geeft veel ruimte voor nieuwe ontwikke lingen. Er zijn 'hot spots' benoemd, regi onale ontwikkelingszones en ruimte voor meer hotels. Op papier praat de Provincie nog mee, in de praktijk zijn de plaatselijke wethouders erg gevoelig voor de mooie praatjes van de projectontwikkelaars". Volgens Troost ligt de uitdaging bij de gemeenten: 'De verschillende gemeen ten moeten samen aan tafel: Sluis, Veere, Noord-Beveland, Schouwen-Dui- veland. Het gaat om samenwerking en zaken goed op elkaar afstemmen. Vanuit Recron zullen we dat in elk geval stimu leren.' Peter Maas is lid van de Wantijredactie wantij december 2014 (15

Wantij | 2014 | | pagina 15