De keerzijde van de Blauwe Vlag OVER HET BELANG VAN EEN ONGESCHONDEN STRAND Vogelaars van een zwaar kaliber zijn het: de jongens van Delta Project Management (DPM): Pim Wolf, Floor Arts, Rob Strucker en Mark Hoekstein (Sander Lilipaly was afwezig vandaag). Ik ontmoet hen in hun onderkomen in het oude PZEM-gebouw in Vlissingen. Van hieruit doen ze al jarenlang onderzoek naar vooral kustbroedvogels, watervogels en zeehonden in het Deltagebied en zeevogels en zeezoogdieren op de Noordzee. Veel rapporten zijn verschenen. Ze vertegenwoordigen een indrukwekkende bak aan kennis en inzicht en wat ze me vertellen, stemt niet vrolijk. Opgespoten strand Gekookt Om zeep geholpen Peter Maas Arts is meteen fel als hij hoort over het thema van deze Wantij. 'Kustverromme- ling, dat is juist nodig!', zegt hij. Maar hij bedoelt wat anders dan wat er in dit nummer onder verrommeling van de kust verstaan wordt. Hij stoort zich eraan dat alle 'aanspoellijnen' op het strand tegenwoordig opgeruimd worden. 'Ze vormen de habitat voor bijvoorbeeld verschillende soorten strandvliegen die op hun beurt weer als voedsel dienen voor steltlopers. Gemeenten doen er alles aan om de Blauwe Vlag binnen te halen. Onder het mom van een 'schoon strand' worden op deze manier hele eco systemen vernietigd.' Maar dit is misschien nog niet eens het ergste. Wolf vult aan: 'Ooit is afgespro ken om de kustlijn zoals die er was in het jaar 2000 te consolideren. In de praktijk betekent dit dat nagenoeg de gehele Waar vroeger het strand broedgelegen- heid bood aan dwergsterns of strandple- vieren, is er nu voor deze soorten geen plaats meer. Als ik aan Hoekstein vraag of er ergens nog stille stukjes strand in Zeeland te vinden zijn, moet hij lang nadenken: 'Misschien in het noordwes ten van Walcheren bij Oranjezon of op Schouwen in de buurt van de Verklikker duinen.' Wolf: 'Een Tweede Pinksterdag Zeeuwse strandvlakte in een cyclus van vier jaar wordt opgespoten. Zandsup- pletie heet dat. Het zand dat afkomstig is uit grote diepten van ver voor de kust, verstikt het bodemleven. Er ontstaat een dode strandvlakte waar voor strand vogels na de suppletie helemaal niets meer te halen valt. Je voelt het ook aan je voeten als je over zo'n pas opgespoten strandvlakte loopt. De beleving van het strand is zoek.' Hoe erg is dit alles? Wolf: 'We hebben het niet alleen over Zeeland. Werkelijk de gehele Nederlandse kust is op deze manier om zeep geholpen. Het effect op met mooi weer kan dramatisch zijn voor broedvogels. Door de drukte zijn eie ren door verstoring van het nest te lang onbeschermd. Ze liggen te lang in de zon en worden letterlijk gekookt. Té warm is voor een nest met eieren veel gevaar lijker dan té koud. De jaarrond aanwe zige recreanten en de daarmee gepaard gaande verstoring is overal enorm. Denk aan mensen met honden, watersporters, hardlopers, wandelaars, vliegeraars, vis sers. Rob Strucker vult aan: 'Het effect van kitesurfers is groot omdat ze zo nadrukkelijk aanwezig zijn. De grote, in de lucht dansende kites zijn voor vogels zeer bedreigend. Vissers op hun beurt zijn vooral heel erg lang aanwezig. 16) wantij december 2014

Wantij | 2014 | | pagina 16