Het strand leeft en heeft geleefd Vers aanspoelsel Bloemen en zeebeesten Het lijkt allemaal zo normaal, een aaneengesloten zandige kust van Calais tot ergens in Denemarken. Toch is dat op wereldschaal een schaars goed. Fossielen Kwetsbaar? Foto: Alice Krull-Kalkman Steenlopers op de aanspoellijn (Foto: Floor Arts) Het strand blijkt een rijkdom aan natuur te herbergen, voor wie er oog voor heeft. Dat zal voornamelijk aanspoelsel met dood spul zijn in de pas afgezette vloedlijn en de oude vloedlijnen hogerop. Lager, op het natte strand, is er ook nog aanspoelsel in de luwte van strandhoofd en zandbank. Aan het gedrag van strandvogels is te zien dat in dat aanspoelsel een en ander is te eten: aas, en kleine beestjes die daar ook op afkomen. Wat rommelen met een stok in het wier laat het wegschieten van die nietige beestjes zien. Een hele leefge meenschap: arm aan soorten, maar rijk aan individuen. Vooral strandvlooien en strandvliegen kom je er tegen. Het zijn de specialisten van het vloedmerk, geharnast tegen een onverwachte kwak zeewater en, anderzijds, de droogte bij laag tij. Bij een hoge, oude vloedlijn verschijnen er ook specialisten uit de plantenwereld, die daar van vocht en meststoffen in het deels overstoven en verteerde aanspoelsel pro fiteren. Het is als een lintvormig perk met Harry Raad soms vertederend fraaie bloemetjes, bijvoorbeeld de zeeraket. Strandmelde spreekt minder tot de verbeelding. De strandvogels zoeken ook voedsel op het kale, natte strand. In dat zand leven wor men en ander klein grut, het zijn echte zeebeesten. Bij vloed is het voor hen etenstijd, ze vangen hun prooi of filteren allerlei eetbaars uit het water. Dan is er speciaal op het Zeeuwse strand nog een waardevol natuuraspect waar veel liefhebbers voor warmlopen: fossiele resten van zeebeesten. Hele volksstam men gaan erop uit om een tandje van een haai te vinden; minder is dat het geval bij botten en schelpen, maar ook daar volop liefhebbers. De mensen van de levende natuur gaan daar wel eens schouderop halend aan voorbij. Onterecht!, want het Zeeuwse strandfossiel is een zeer natuur lijk verschijnsel voor mensen die ver dur ven terug te kijken. De dynamiek van het milieu zorgt voor een redelijk schokbestendig strandleven, zo lijkt het. Echter, de verstoringsgevoe- lige soorten van uiterst diverse pluimage, waaronder de strandbroeders, zijn door intensief strandbezoek, 'beach cleaning' en kusthandhaving allang gevlucht. Bou wen op het strand kan daar wellicht wei nig kwaad meer aan toevoegen. Het leed is al geschied. Harry Raad is actief in KNNV afdeling Bevelanden 18) wantij december 2014

Wantij | 2014 | | pagina 18