Inspiratiecentrum Brouwersdam Hotel op strand Openbare ruimte Ecohotel Brouwerseiland Ecohotel in de duinen (Foto: Gert de Groot) regie heeft laten varen, gaan de gemeen ten hun eigen gang. De projectontwikke laars laten zich deze kans niet ontnemen en slaan toe. De Provincie kijkt toe onder de noemer van decentralisatie en libe ralisering. De bouwwoede stopt niet bij de provinciegrens. Ook op het Zuid-Hol landse Goeree zijn de remmen los. Bij Cadzand steekt de Belgische betonkust de grens over, slechts gescheiden van Knokke door Het Zwin. Van Hellevoetsluis tot Cadzand-Bad wordt er volop gebouwd. Vorthoren kwam op het spoor door de perikelen rond het 'Inspiratiecentrum' op de Brouwersdam. Daar verrijst midden op de dam een bijna dertig meter hoge uitzichttoren die 'als ijkpunt voor de omgeving gaat fungeren' en 'uitzicht biedt over grote delen van Zuid-Holland en Zeeland'. De drie verdie pingen moeten gevuld worden met horeca en exposities over de natuur. Het uitzicht vanaf de toren zal mooi zijn. Andersom is het gezicht op de toren volgens Vorthoren funest voor de beleving van het tot voor kort open en vlakke landschap van het Grevelingenmeer en het duinlandschap op de Kop van Schouwen en Goeree. Het nieuwe centrum moet per jaar honderd duizend bezoekers gaan trekken (het oude kwam niet verder dan 30.000). Een deel daarvan zal een kop koffie en een ten toonstelling niet voldoende vinden en de (kwetsbare) natuur intrekken. De rechts zaak die de natuurbeschermingsorganisa ties aanspanden, ging verloren ondanks het feit dat de aangrenzende Kabbelaars- bank voor een deel Natura 2000-gebied is. Het gekke is dat er nauwelijks draagvlak is voor het gebouw, niet bij de omwonen den, noch bij de naburige recreatieonder nemers, noch bij de natuurbescherming. Wie de exposities over de natuur gaat ver zorgen, blijft voorlopig in het ongewisse. Toch zet het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen het plan door, met steun van de Provincies Zeeland, Zuid-Holland en de Europese Unie. De subsidie van 3.250.000 mocht niet verloren gaan. We blijven op Zuid-Hollands grondgebied, want de gemeente Goeree-Overflakkee heeft de smaak te pakken en ziet met drie grote bouwprojecten de zilvervloot bin nenvaren. Strandpark Duynhille, een vil lapark met 205 duinvilla's, Ouddorp Duin, realisatie van 234 bungalows met facilitei ten, en, de klap op de vuurpijl, het Strand- hotel Noordzeestrand, 'exclusief en uniek in Nederland': gebouwd op het strand. Vorthoren noemt het 'een ontheiliging van de openbare ruimte'. Tot voor kort was het onbespreekbaar dat er ergens op een strand gebouwd mocht worden. Op Walcheren staan er van maart tot oktober strandhuisjes, maar die moeten in de herfst en winter weer van het strand af en gaan dan naar de stalling. Het strand was van iedereen. Maar dat lijkt afgelopen, de omslag in het denken is gemaakt. Natuurlijk zijn er toeristen die graag in luxe baden en op het strand willen slapen. Daar is een markt voor. Maar hoe beleeft de recreant die niet in het hotel te gast is de bebouwing op het strand? Voelt een strand met een hotel erop nog als openbare ruimte? Heb je niet meer het gevoel in de voortuin te liggen? Om nog te zwijgen van het autoverkeer dat het hotel aantrekt en het verlies aan duisternis als 's avonds en 's nachts de lampen branden. Het waterschap brandt zich desgevraagd niet aan de doorbreking van het taboe op het bouwen langs de vloedlijn en houdt zich op de vlakte: 'Als de veiligheid van de kust maar niet in het geding is.' Op de grens van twee provincies, maar nog net in Zuid-Holland, wordt nog een hotel gebouwd: Ecohotel De Punt. Er komen 20 hotelsuites, 72 strandvilla's, een wellnesscentrum en een beach club. Dat alles gebouwd rond een kunstmatige baai in het Grevelingmeer. Het idee achter het hotel klinkt goed: duurzaam gebouwd, een groen dak, zonnepanelen. Maar de locatie is fout. Het project verrijst in een natte duinvallei waar de orchideeën bloei den. Bloeiden inderdaad, want ze zijn met de shovel verplaatst naar een aangren zend gebied. Daar kregen ze de doodsteek omdat het terrein met compost 'verrijkt' werd. Wat rest is een grasvlakte met duin riet. We passeren de provinciegrens om te zien wat er in de eigen provincie gebeurt. We zijn op Schouwen-Duiveland. Het eer ste project dat we op Schouwen-Duive land tegenkomen is Brouwerseiland. Een Dubai-achtig geheel van nieuw op te spui ten eilanden, ook in het Grevelingenmeer, met 450 exclusieve vakantievilla's, 125 hotellofts, horeca, winkels en een gloed nieuwe jachthaven met 700 ligplaatsen. 4 wantij december 2014

Wantij | 2014 | | pagina 4