Van Koeveringe Sophiastrand Hoogste hotel van Nederland Rijksadviseur Compagnie Het Zoute Van Koeveringeboulevard, Noord-Beveland (Foto: Loes de Jong) Met zo'n project kun je als ontwikkelaar thuis komen. Of toch niet? Want het Brou- werseiland ligt in Natura 2000-gebied. De ecologische toets moet nog plaatsvinden. Maar de uitspraak van de rechter over het wat verderop gelegen Inspiratiecentrum geeft voor de natuurbescherming geen gerust gevoel. Het is al eerder aangetoond dat de aanwijzing tot Natura 2000-gebied geen slot op de deur is (zie kader). Bij leven en welzijn een straat naar je ver noemd krijgen, is maar voor weinig men sen weggelegd. Deze eer gaat naar Henk van Koeveringe, inmiddels gepensioneerd directeur van De Roompot. Het blad Quote legt uit hoe het allemaal begon: 'De schoonvader van Van Koeveringe dreef ooit een camping in Zeeland. Schoon zoonlief nam het grasveldje over, ging de projectontwikkeling in, en mag zich geestelijk vader van Roompot Holidays noemen. Inmiddels beheert het bedrijf circa 250 bungalowparken, 21 campings en 5 hotels in binnen- en buitenland en zet het 239 miljoen euro om (2012). Van Koeveringe zelf staat in de Quote 500 op de 95ste plaats met een geschat vermo gen van 180 miljoen euro (bron: NRC, 26 november 2014). Met een minimale aankondiging in het Noord-Bevelands nieuws- en advertentie blad, gaf de gemeente kennis van het plan om op het Sophiastrand veertig villa's te bouwen, met een optie op nog eens twin tig. Er werd zo min mogelijk ruchtbaar heid aan gegeven: de ZMf en Het Zeeuws Landschap werden bijvoorbeeld nietgeïn- Ketsen er ook wel eens plannen af? Geluk kig wel. Een voorbeeld is het plan om in het Veerse Meer het hoogste hotel van Nederland te bouwen: '165 meter hoog; met helder weer zie je Engeland liggen'. De aanleiding was dat het restaurant Vrouwe in de Polder plaats moet maken voor een renovatie van de Veersegat- dam, gekoppeld aan een uitbreiding van de duinen. Niet meer dan normaal dus dat de ondernemer ergens in de buurt de ruimte krijgt voor een nieuwe zaak. Het eerste idee was een drijvend hotel-res taurant. Het bouwwerk mocht destijds volgens de provinciale voorschriften niet boven de dijk uitsteken. 'Maar een hotel zonder penthouses die uitzicht bieden over de dijk, maakt het plan financieel niet haalbaar', aldus de ondernemer. Toen de maximale bouwhoogte in het nieuwe Omgevingsplan van de Provincie werd losgelaten, presenteerde hij het plan voor een 165 meter hoge wolkenkrabber in de vorm van een glazen piramide. Het bouw werk zou precies over de gemeentegrens van Veere, op Noord-Bevelands grond gebied komen. Het idee daarachter was waarschijnlijk dat de gemeente Noord-Be veland inschikkelijker is dan Veere. De gemeente Veere kwam inderdaad in het geweer: 'Zo 'n immense toren past niet bij het Veerse DNA, maar ook niet bij het DNA van Noord-Beveland of dat van de kust. Hoogbouw is absoluut ongewenst op die plek.' Om toch de zichtlijnen op Veere te behou den, werd het voorstel om het gebouw op palen te zetten, zodat je eronder door kon kijken (en er ook nog wat jachten kwijt kon). Het college van Noord-Beve land sloeg aan het twijfelen en stelde de raad voor een onderzoek te doen naar de relatie met de omgeving en het effect op de kust. Het onderzoek moest gebeuren door de Rijksadviseurs voor Landschap en Water en voor het Cultureel Erfgoed, gezien de nabijheid van het monumen tale Veere. De Rijksadviseur maakte korte metten met de plannen, waardoor het college de bouwplannen terugbracht tot de aanvankelijke proporties: niet boven de dijkhoogte. Hiermee is de ondernemer terug bij af en is de kans op de komst van het hotel flink afgenomen. Er kan een Wantij gevuld worden met alle projecten die op stapel staan. Nog twee voorbeelden: op Walcheren komt bij Dishoek Noordzee Residence met 67 recreatievilla's en 12 hotelappartemen ten. En steken we de Westerschelde over, dan zien we in Cadzand-Bad een initiatief formeerd. Procedures inzake de Natuur beschermingswet werden niet al te nauw genomen, of zoals Gedeputeerde Staten eufemistisch toegaf 'hadden zorgvuldiger gekund'. Intussen is het leed geschied en is het Sophiastrand officieel omgedoopt tot de Van Koeveringeboulevard. Overi gens waren de villa's in een vloek en een zucht verkocht en is de aanvraag voor de volgende portie in voorbereiding. Nu is er wel overleg met de ZMf en Het Zeeuwse Landschap. Het laatste nieuws is dat De Roompot denkt aan het oprichten van een fonds voor natuurcompensatie. Wordt vervolgd. wantij december 2014 t 5

Wantij | 2014 | | pagina 5