Brouwersdam: van icoon tot pretpark PUNT-WEST Cultuurhistorische waarde in gedrang dpp Droomlandschappen Zichtlijn Blauwe Kamer Gerda Spaander Blauwe Kamer, vakblad voor land schapsarchitectuur en stedenbouw, besteedt onder de noemer 'icoon in gevaar' aandacht aan de Deltawerken, en dan met name aan de Brouwersdam. 'De weergaloze eenheid tussen techniek en landschap die de Deltadienst er bij de bouw inlegde, raakt steeds verder uit zicht,' stelt planoloog Peter Paul Witsen in zijn artikel. Misschien staat niet iedere Zeeuw er bij stil, maar de Deltawerken zijn meer dan een aantal dijken en dammen die het water onder controle moeten houden. Met name de Brouwersdam is bijzon der omdat deze dam het eerste Delta werk is waaraan landschapsarchitecten meewerkten. Ze hadden een 'natuur- en recreatiegebied met internationale allure' voor ogen. Ze ontwierpen een dam die eigenlijk vrij laag is, maar wel heel breed. Daardoor kan je vanaf alle rijbanen het panorama rondom zien, zonder dat je in de gaten hebt dat je op een waterkering zit. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed heeft onderzoek laten doen naar de cul tuurhistorische kwaliteiten van de Del tawerken, opdat er met deze waarden rekening wordt gehouden bij de 'ruim telijke planvorming rondom watervei ligheid'. Die waarden staan onder druk. De ontwikkelingen rondom de Brouwers dam zijn daarvan een duidelijk voor beeld. In het artikel worden verschillende voorbeelden genoemd die we inmiddels al kennen. Maar we weten waarschijnlijk niet dat de Deltadienst de overgangen van de Brouwersdam naar Goeree en Schouwen wilde minimaliseren, terwijl de landschapsarchitect die daar nu par keerplaatsen ontwerpt daar juist een contrast wil maken. Er wordt ook verwe zen naar Zeelenbergs 'Duurzame jacht haven voor de Toekomst', die heel wat meer behelst dan alleen een jachthaven. De ontwerper ziet 'droomlandschappen, refererend aan zonnige oorden. Baaien, eilanden en schiereilanden'. Deze droomlandschappen blokkeren de zichtlijn van de Brouwersdam op Scha- rendijke, een zichtlijn die ooit bewust is gecreëerd. 'Een paar honderd mensen krijgen hun paradijsje, maar dat gaat ten koste van het plezier voor iedereen: het vrije zicht over het water, het verhaal van de Grevelingen die van zeearm een bin nenwater werd', aldus Witsen. -V C'i'J 1 - I ONTWIKKELING IN RÉAUSAT1Ê ICQ II PBOjlCTS BV Blauwe Kamer is een vakjournalistiek tijdschrift voor stedenbouw en land schapsontwikkeling dat elke twee maanden verschijnt bij de Stichting Lijn in Landschap te Wageningen. Het artikel over de Brouwersdam staat in het oktobernummer 2014, blz. 30 t/m 36. Voor meer informatie: www.blauwekamer.nl Gerda Spaander is lid van de IMI Wantijredactie

Wantij | 2014 | | pagina 8