Bezwaren maken, visie ontwikkelen en samenwerken ONDER DE LEDEN Op de ZMf-ledenvergadering van 4 november jl. was de recreatieve wildgroei aan de kust onderwerp van gesprek. Vertegenwoordigers van 't Duumpje, KNNV Walcheren, Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland en de Zuid-Hollandse Milieufederatie gaven hun visie. Déja vu Beroep op ZMf Samenwerken Offensief to Opetend Willem de Weert Gert-Jan Buth van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland heeft een déja vu van de jaren tachtig. Ook toen was er een economische crisis en was het adagium dat de natuurbescherming maar een toontje lager moest zingen en het landschap even in de wachtkamer kon. 'Werkgelegenheid gaat voor. Deze keer moet het geld in de recreatiesector verdiend worden.' Hij ziet hoe de project ontwikkelaars bij de gemeenten in- en uitlopen, maar de recreatiesector zelf ver deeld is. Hij vindt dat de natuur- en mili eubescherming zichzelf bij de gemeenten aan tafel moet uitnodigen, net als vroe ger. Hij zit niet te wachten op het indie nen van bezwaarschriften, maar zo lang er geen visie is, moet dat noodgedwongen. Buth hekelt het decentralisatiebeleid van de Provincie waardoor veel kennis over natuur en landschap bij de overheid ver dwenen is. Hans Eckhardt schetst dat de KNNV een vereniging is die voornamelijk aan natuur studie doet; veel veldwerk dus en inventa risaties. Op basis van deze kennis overlegt de afdeling Walcheren met overheden en ondernemingen en zo nodig worden bezwaarschriften ingediend. Maar voor het voeren van rechtszaken ontbreekt het de vereniging aan middelen. Daarvoor wil de KNNV een beroep blijven doen op de ZMf. Hans riep het bestuur van de ZMf op om, naast de adviestaak, ook de ideologische en actiepoot door middel van gerechtelijke procedures te bewa ken. 'Op één gewonnen procedure kun je jaren afdwingen dat er naar je adviezen wordt geluisterd.' De KNNV draagt met haar natuurkennis graag een steentje bij om bezwaren en rechtszaken tegen een of ander villadorp in de duinen te onder steunen. Er zijn ook positieve ontwikkelingen. Geertje van der Krogt van 't Duumpje in Zeeuws-Vlaanderen noemt Plan Water- dunen een voorbeeld van het samen gaan van uitbreiding van de natuur, van de recreatie en van economische groei, 't Duumpje praat met de recreatiebedrij- ven over nieuwe ontwikkelingen aan de Zeeuws-Vlaamse kust en biedt dan samen met de ondernemers een plan aan bij de gemeente. Dat werkt: als er in stenen, rood, geïnvesteerd wordt, gaat er auto matisch geld naar natuur, groen. Naar haar mening moeten natuurbescher mingsverenigingen samenwerken met de gevestigde en welwillende recreatieon dernemers. Alex Ouwehand van de Natuur en Milieu federatie Zuid-Holland schetst de ont wikkelingen bij Ouddorp. 'De stranden van Goeree zijn nu nog open en weids, maar hoe lang nog?' Hij wil graag dat de Zuid-Hollandse en ZMf samen een kust- visie ontwerpen en daarmee de boer op gaan. Hij oppert dat de milieufederaties een vaste zetel als adviseur in het Recre atieschap moeten bedingen. 'We moeten vooraan in het spel zitten. Nu lopen we te vaak achter de feiten aan.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij wantij december 2014 I 9

Wantij | 2014 | | pagina 9