'We willen graag waarde toevoegen' Architecten Koster en Kil Circulaire woning: wat houdt dat in? Ro Koster (Middelburg) en Ad Kil (Bergen op Zoom) hebben samen een architectenbureau dat niets liever doet dan de principes van de circulaire economie vertalen naar een ontwerp: 'We voegen graag een meerwaarde toe aan de opdracht en kijken altijd naar het grotere systeem/ Als voorbeeld nemen we drie projecten van RO&AD onder de loep: een woning, een brug en... een begraafplaats. Woning Brug Een zoveel mogelijk circulair gebouwde woning. (Foto: RO&AD Architecten) Bij het huis in Roosendaal zijn de archi tecten zo veel mogelijk uitgegaan van materialen uit de biologische cyclus. Dit om gezondheidsredenen, maar ook om recycling in de toekomst mogelijk te maken (bijvoorbeeld zo min moge lijk materialen mengen door verlij- mi ng Ook het gebruik van toxische stoffen is zo veel mogelijk beperkt. Korte opsomming: de wanden zijn van massief hout (18 cm dik); de geveliso latie is van geperste houtvezelplaat; de gevelbekleding en kozijnen zijn van accoya, duurzaam geproduceerd hout; de verf is natuurverf op lijnoliebasis, de binnendeuren zijn van hardglas. Ook is natuurlijke ventilatie toegepast. Verder is ook naar het ecosysteem gekeken waar het huis in staat. Dat houdt in dat zo veel mogelijk waarde toegevoegd is aan de plek. Voorbeel den zijn het water verzamelen, schoon maken en hergebruiken, biodiversiteit toevoegen door het dak en de tuin en eigen energie opwekken. Willem de Weert In hun ontwerp voor een circulaire woning in Roosendaal (West-Brabant) wilden ze bijvoorbeeld graag de gebruikelijke kit tussen het glas en het kozijn vervangen door rubberen strips. 'Rubber is name lijk een natuurproduct dat bij demontage opnieuw gebruikt kan worden. Kit niet. De leverancier vond de toepassing van de strips een interessante gedachte, wilde wel meewerken, maar dan zonder garan tie te geven. Dan houdt het ook voor ons op.' Het is een detail op een groot project als een nieuwe woning, maar het tekent de inzet van de architecten. 'We willen graag waarde toevoegen. Onze inzet is om de voetafdruk te verkleinen, zonder te 'consuminderen'. We willen niet dat iets minder of slechter wordt, maar juist beter. Waarde toevoegen is ons doel, niet wegnemen.' Behalve naar de te gebruiken bouwmaterialen, keken ze ook naar de omgeving waar het nieuwe huis gedacht was. 'Het is een streek waar vroeger turf gestoken is. Dat bracht ons op het idee om de dakbedekking met turf te bekle den, waarop inheemse planten kunnen groeien en waterbuffering plaats vindt. Daarmee betrokken we ook de tuin in het ontwerp en haalden er een landschapsar chitect bij. Het regenwater wordt gebruikt in een grijs watersysteem voor de wc en de wasmachine. Het overschot gaat naar een zwemvijver en naar een padden- poel.' De woning is inmiddels gebouwd en bewoond en trekt het nodige bekijks. In Zeeland ontwierpen Ro en Ad een bioba- sed brug over de Otheense Kreek (Terneu- 10 wantij maart 2015

Wantij | 2015 | | pagina 10