'Wij gooien hier niets weg' rh Urban mining in Sluiskil Waar tot 2000 aan de kade van het Kanaal van Gent naar Terneuzen tegenover Sluiskil de Cokesfabriek AZCZ stond, is nu Heros gevestigd. Directeur Arie de Bode kijkt vanuit zijn kantoor direct op kade en kanaal. De schepen nieren bijna aan zijn bureau aan. 'Prachtig, schepen zijn altijd mijn grote hobby geweest. Wij voeren vrijwel alles aan en af per schip. We liggen hier centraal tussen Rotterdam, Parijs en Londen/ Restanten welvaart Green Deal Nieuwe fabriek op terrein oude cokes- fabriek Rob Kregting 'Wij gooien hier niets weg. Verbranding van afval is in onze optiek niet erg. Het afval dat uit de afvalverbranding komt is namelijk rijker aan metalen dan de mijn bouw zelf. We doen hier als enige pri vate opwerker van Nederland aan 'urban mining'. We verhuren ook terreinen. Op dit terrein staan bijvoorbeeld ook plants voor biomassastroom en -diesel.' 'We verwerken hier de restanten van de welvaart van zo'n zes miljoen mensen, onder andere uit de agglomeratie Brussel. De techniek gaat steeds verder. Momen teel kunnen we non-ferro metalen vanaf van 1 mm uit het afval halen, en we wil len steeds hogerop (zie kader), onder andere door het gebruik van chemie. Dat doen we in nauwe samenwerking met de Technische Universiteit Delft. Als alles eruit is, ferro en non-ferro, blijft een soort as over met ook grovere bestand delen. Dat heet AEC-bodemas (AEC is de afkorting van afval uit een energiecen trale). Schoon, niet in de milieuhygiëni sche zin, maar metallisch gezien. Deze as wordt als bouwstof gebruikt in de wegenbouw, bijvoorbeeld voor de op en afritten van de viaducten van de N62 hier in Zeeuws-Vlaanderen. Dat gebeurt volgens IBC-normen. Daarvoor moet de as van onder en boven afgedekt wor den ter voorkoming van 'weglekken' van bepaalde stoffen. Het betekent dat de as gecontroleerd en geïsoleerd van de rest van de bodem gestort wordt zodat er geen verspreiding van verontreinigingen in het milieu kan plaatsvinden.' De Bode vertelt dat er een Green Deal is met de staatssecretaris en zijn branche. 'Wij moeten alternatieven ontwikkelen voor de toepassing van AEC-bodemas, die milieuhygiënisch schoner en daardoor duurzamer zijn, waardoor een bredere De Association Coopérative Zélandaise deCarbonisation (ACZC) was een cokesfa briek in Sluiskil die bestaan heeft van 1911-2000. Na de sluiting werd het terrein aangekocht door Heros. De grond was dusdanig zwaar vervuild dat gekozen werd voor een combinatie van niet-doorlatende afdekking en een continu proces van grondwaterreiniging. Een proces dat dagelijks door gaat. (RK) Foto: Heros Sluiskil 12] wantij maart 2015

Wantij | 2015 | | pagina 12