Mobieltjes Ecopark Terneuzen geeft invulling aan circulaire economie 'Wij gooien hier niets weg. (Foto: Heros Sluiskil) Volgens de Zeeuws-Vlaamse ondernemer is er nog meer mogelijk vanuit de doel stelling van een circulaire economie: 'We moeten nog technieken ontwikkelen om ook de zogenaamde schaarse aardmeta len terug te winnen. Deze blijven nu nog achter in de 'schone' AEC-bodemas. Die moeten we ook terug zien te winnen, bij voorbeeld uit de mobieltjes die we in de grijze vuilnisbak gooien.' De Bode plaatst ook een kanttekening: 'De biobased economy, zoals bij ons geves tigd, is nog nauwelijks te exploiteren. De techniek klopt wel, maar de financiering niet. Ik ben ook sceptisch over plannen van Rijk en gemeenten om blikjes te gaan inzamelen. Verbranden is veel goedkoper en efficiënter, immers alle metalen wor den hier uit het restafval teruggewonnen. Verspil daarom als burger of gemeente niet teveel onnodige C02 door de geschei den inzameling.' Profiel Mr. Ing. Arie de Bode Geboorteplaats: Dirksland (1959) Woonplaats: Hendrik Ido Ambacht Inspiratiebron: Zorgen voor Morgen Opleiding: HTS Dordrecht Civiele techniek; Erasmus Universiteit Rotterdam Rechten Loopbaan: Gemeentewerken Rotterdam havenbouw en bodemsanering; NS Vastgoed grondbank en bodemsane ringen; Heros Sluiskil, verwerking van afvalstoffen tot grondstoffen Voor meer informatie: Rob Kregting is lid van de www.heros.nl Wantijredactie. toepassing mogelijk is. Voor 2017 moet de helft van alle AEC-bodemas een andere toepassing krijgen. Dat gaat ons lukken. We zien bijvoorbeeld mogelijkheden in de betonwaren en in asfalt. (Noot redactie: zie het artikel over de Masterclass in deze Wantij). Op het Ecopark Terneuzen wordt concreet invulling gegeven aan het begrip circulaire economie. Naast Heros Sluiskil zijn er een biologische afvalwaterzuiveringsinstalla tie, een biomassacentrale, een biodiesel- fabriek en een raffinageplant voor fijnere non-ferro metalen gevestigd. Diverse rest stromen worden er op duurzame wijze met elkaar verbonden, zodat er zo weinig mogelijk grondstoffen of energie verloren gaan. Heros richt zich vooral op bulkma- terialen zoals AEC-bodemas, schroot en afvalwater. Kernactiviteiten zijn afval stoffen inkopen, schoonmaken, sorteren en weer verkopen als grondstof voor de bouw en industrie. Naast de bijna 700.000 ton ruwe AEC-bo demas en de 100.000 ton schroot bewerkt Heros jaarlijks ook 60.000 ton afvalwater voor derden. Ferro Heros heeft in eigen beheer een fabriek ontwikkeld en gebouwd voor de verdere opwerking van ijzer uit verbrandings- schroot: de Schrootbewerkingsinstalla- tie (SBI). In totaal schoont Heros jaarlijks 100.000 tot 120.000 ton schroot op, ten behoeve van de productie van nieuw staal. In deze installatie staat ook een door de TU Delft ontwikkelde machine waarmee Heros Sluiskil uit het verbran- dingsschroot, koperhoudende elementen zoals spoelen (ankers) kan terugwinnen. Non ferro Ook op het gebied van verwijdering van non-ferro materialen uit AEC-bodemas timmert Heros Sluiskil aan de weg met de meest verfijnde technieken. Er staan bij Heros acht non-ferro scheiders. Tijdens de bewerking worden er zoveel moge lijk waardevolle componenten uit de as gewonnen, zoals ijzer, roestvaststaai en non-ferro metalen als koper, zink, mes sing, aluminium en zelfs zilver en goud. Bij het opschonen hoort bijvoorbeeld ook het verwijderen van koperhoudende delen die afkomstig zijn uit de elektrische tanden borstel, het koffiezetapparaat en onder delen van koelkasten. Bij Heros kan men al non-ferro metaaldeeltjes vanaf 1 milli meter terugwinnen. Dat zijn bijvoorbeeld kleine stukjes koperdraad of schroefjes, of deeltjes van sieraden of muntstuk ken. Ook in elektronica zoals telefoons en printplaten zitten edele metalen die door terugwinning een nieuw leven kun nen beginnen. De fabriek in Sluiskil schaft steeds verbeterde en nieuwe apparatuur aan waardoor de scheidingsresultaten verder verbeteren. wantij maart 2015 (13

Wantij | 2015 | | pagina 13