'Het gaat niet om het hebben, maar om het zijn7 Grondstoffenpaspoort In de wereld van de Nederlandse circulaire economie en bouw is architect Thomas Rau een autoriteit. Hij ontwierp onder meer het hoofd kantoor van het Wereld Natuurfonds in Zeist, het nieuwe stadskantoor in Middelburg en het stad huis in Zierikzee. Inspiratie bij ze 180 dagen op een stoel zat. Ze was de profeet, de mens kon tegenover haar gaan zitten en op visite komen. Tot op een dag haar ex-partner kwam. Toen draaiden de rollen om: de profeet werd mens, de mens profeet. Dat is een funda menteel verschil, dat alles verandert. De 21ste eeuw is de eeuw van de immateri ële luxe. In de Westerse wereld proberen wij onze identiteit te definiëren met wat we hebben. Nu gaat 't om het zijn. We staan op de vooravond van de zijnsre- volutie. We zijn nu voor 't eerst in staat om de wereld te vernietigen. We moeten aan ons zijn gaan werken.' weer uit elkaar gehaald zou kunnen wor den. De waardevolle grondstoffen en bouwelementen worden na gebruik door hun leveranciers en fabrikanten terugge nomen. Uiteindelijk is ruim 90 procent van het ontwerp demontabel opgele verd. Het is ook het eerste gebouw met een grondstoffenpaspoort. Een mens heeft tegen de anonimiteit een paspoort. Het grondstoffenpaspoort is tegen de anonimiteit van het materiaal. Van alles in dit gebouw is bekend waar het van daan komt.' 'Vanuit die filosofie hebben wij het hoofdkantoor ontwikkeld van Alliander, dat binnenkort geopend wordt. Het is het eerste echt circulaire gebouw ter wereld: 80% van het materiaal in het nieuwe gebouw komt uit de oude gebouwen of heeft via andere bronnen een tweede leven in de nieuwbouw gekregen. Bijna al onze gebouwen zijn energieneutraal, ze vragen geen energie. Onlangs hebben we ook een volledig demontabel gebouw opgeleverd: het gemeentehuis van Brum- men. Tijdens het ontwerpproces hebben we met de aannemer en de verschillende toeleveranciers meegedacht hoe na de geplande gebruiksperiode het gebouw Profiel Thomas Martin Rau Geboorteplaats: Gummersbach, Duitsland (1960) Woonplaats: Laren Inspiratiebron: De kunst en het tijdelijke Opleiding: Gymnasium, Pedagogiek, T.U. Aken architectuur, Kunstacademie beeldhouwen Loopbaan: 1989-1992 Projectarchitect bij diverse bureaus in Nederland; 1992 Oprichting RAU Architecten, directeur eigenaar; 2008 Oprichting One Planet Architecture Institute (OPAI); 2010 Oprichting Turntoo Rob Kregting We vroegen naar zijn inspiratiebronnen. Rau: 'Die zijn tweeledig. Waarom ik doe wat ik doe: op mijn tiende heb ik een zwaar ongeluk gehad. Ik raakte zwaar verbrand en heb maanden lang met veel pijn in een soort isolatietent op de rand van de dood gezweefd. Ik ben me toen bewust geworden van hoe tijdelijk het zijn is. Alles wat ik doe staat daarvan in dienst. Verder komen mijn bronnen uit de kunst: Beuys, Rothko, Marina Abra- movic. Wij zijn niet mensen op een spi rituele reis, maar spirituele mensen op reis. Abramovic bijvoorbeeld had een performance in het Moma in NY, waar- Voor meer informatie: www.rau.eu Rob Kregting is lid van de Wantijredactie. Het nieuwe stadskantoor in Brummen heeft een grondstoffenpaspoort. (Foto: Leontine Geffen-Lamers)

Wantij | 2015 | | pagina 14