Zeeuwse bedrijven in de klas Ze zitten niet stil, de bedrijven in het Sloegebied en in de Kanaalzone. Een buitenstaander mag een idee hebben van een stel vieze bedrijven, in de hedendaagse praktijk worden er vele ideeën uitgewerkt die deze grote ondernemingen een stuk duurzamer maken. Eerder al kwamen de bedrijven bij elkaar onder het motto 'Het sluiten van de materiaalketen'. Het ging dus niet om de circulaire economie, maar uit de voorbeelden bleek dat daar bij de Zeeuwse bedrijven wel degelijk een voedingsbodem voor is. Van Yara naar kassen Veevoerresten in het asfalt Waterkringloop Gerda Spaander wegenbouwers zijn samengegaan. Zij willen een reststroom van veevoederfa brikant Cargill (ook aanwezig bij deze mas terclass), namelijk het plantaardige maar oneetbare lignine, gebruiken als vervan gervoor bitumen als asfalt. Bitumen wordt gemaakt uit aardolie. Als dat kan worden vervangen door een herwinbaar product, is dat gunstig. Bovendien heeft asfalt met lignine een hogere rolweerstand en het is stiller. Omdat deze middag ook in het teken stond van marketing stelde Jacque- line Cramer ook de vraag naar het profijt voor het bedrijf aan de orde. Stelt de klant de duurzaamheid van dit product op prijs, wil de klant er meer voor betalen als dat nodig is? Een belangrijke afnemer van asfalt is de (rijks)overheid, die duurzame inkoop in het vaandel heeft. Dus als de overheid werkelijk werk van duurzaam heid wil maken, moet dat lukken. Zeeuwse ondernemers in de masterclass bij oud-minister Cramer. Theater De Weg wijzer, Nieuw en Sint Joosland. (Foto: Provincie Zeeland.) In februari kwamen ze in theater De Weg wijzer in Nieuw en Sint Joosland samen voor een masterclass 'de ecofootprint als marketingtool' onder leiding van voorma lig milieuminister Jacqueline Cramer. Een goed voorbeeld van circulair ondernemen was Heros, waar ze uit afval alle moge lijke fracties sorteren voor hergebruik (zie vorige artikel in Wantij). En daar was ook Warm C02 het bedrijf dat de restwarmte en C02 van mest- stoffenfabrikant Yara geschikt maakt voor hergebruik in de kassen van het Zeeuws-Vlaamse glastuinbouwgebied. De geplande oppervlakte aan kassen is 150 hectare groot. Daarmee is wat warmte betreft een besparing te behalen die even groot is als hetgasgebruik van 35.000 huis houdens per jaar, en een C02-besparing gelijk aan de uitstoot van 7.500 huishou dens. Mooie cijfers, en ook de tuinbouw kan zich daar goed mee profileren. Alleen blijft de kassenbouw sterk achter bij de planning, dus Warm C02 rendeert nog niet naar verwachting. Maar ook anderen kunnen leren van de door Warm C02 ont wikkelde technieken, en dan valt er nog veel milieurendement te behalen. En neem H4A, wat staat voor Holding de Vier Ambachten, waarin acht Zeeuwse Ook afvalwater kan worden hergebruikt. Niet via de waterzuivering via de Wes- terschelde de zee in, maar van de ene gebruiker naar de andere. Of zelfs terug naar dezelfde gebruiker. Waterbedrijf Evi- des constateert een wereldwijde tendens van toenemende 'waterstress': een tekort aan voldoende water van goede kwaliteit. Daarom alleen al is het zinvol om herge bruik van (afval)water verder te ontwik kelen. Evides zorgt er onder andere voor dat het afvalwater van Dow weer door het bedrijf zelf gebruikt kan worden. Ook het water van Zeeuws-Vlaamse huishou dens dat uit het riool van Terneuzen komt,

Wantij | 2015 | | pagina 15