Bezit of gebruik? Kringloopwinkels hadden we allang. In het internet tijdperk krijgt de kringloop van goe deren nieuwe moge lijkheden: het is tegenwoordig erg makkelijk om vraag en aanbod bij elkaar te brengen. Een andere trend: niet kopen maar delen. Lamp of licht Alles delen Marktplaats Nog een derde ontwikkeling: geen spul len kopen, maar betalen voor wat ermee moet worden gedaan. Geen lamp maar licht, geen auto maar kilometers. Als de prestatie niet meer bevalt kan de leve rancier zijn product terugnemen en iets anders leveren. Als een leverancier eige naar van de spullen blijft, kan hij beter dan de consument zorgen voor een goede verwerking of omzetting in een volgend product. Dit model heet product-dienst- combinatie, en wordt op het ogenblik voornamelijk toegepast in bedrijven. Daar zal het uiterlijk van de lamp er wat minder toe doen dan het geproduceerde licht. Maar als deze ontwikkeling zich doorzet, kan het ook interessant worden voor consumenten en wordt consume ren wat meer circulair. Betalen voor gebruik, niet voor bezit. (Foto: Loes de Jong) Gerda Spaander Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Recenter is het principe 'delen is het nieuwe hebben'. Dat gebeurde vroeger natuurlijk ook tussen buren en familie, maar in een tijd van toenemende wel vaart ging iedereen alles zelf kopen. Mis schien raakt de aantrekkingskracht daar wat vanaf, in ieder geval neemt het delen wel een vlucht. Het kan ook erg lucratief zijn, bijvoorbeeld bij het auto-delen. Er worden steeds meer diensten gedeeld, zoals slaapplaatsen via het in opspraak zijnde Airbnb (concurrentie voor hotels) en maaltijden via Thuisafgehaald. Het echte kringloopwerk, samendoen met spullen, gaat via initiatieven als Snapp- car (auto's), Peerby (alle mogelijke spul len) en het nog in opbouw zijnde Rewear (voor designkleding), en dat alles natuur lijk met behulp van apps en internet. Het zal nog even wennen zijn om iets per soonlijks tijdelijk af te staan aan ande ren, maar het kan wel lonen. Behalve voor bedrijven, want als deze trend aan slaat hoeft er uiteindelijk minder te wor den geproduceerd. Marktplaats is het meest succesvolle voorbeeld van een manier waarop goe deren een tweede gebruiker kunnen gaan dienen. De bedenker van Marktplaats verdiende er bij de verkoop 80 miljoen euro aan (en stopte dat vervolgens voor een deel in het toepassen van brandne tels in kleding). Wat je ook zoekt, je vindt het (bijna) altijd op Marktplaats. En wie iets kwijt wil, houdt er zo meer aan over dan via de milieustraat. wantij maart 2015

Wantij | 2015 | | pagina 17