Eten en gegeten worden Over de kringlopen in de natuur kunnen we kort zijn, het is eten en gegeten worden. Daar komt geen menselijke economie bij kijken, het is een ogenschijnlijk primitieve strijd om het bestaan onder planten, dieren en andere organismen. Stikstof Brandnetel r mM brand netel mot. brand netel mot. (f^Oto: Harry Raad) Grote brandnetel. (Foto: Harry Raad) Harry Raad De kringloop speelt zich in allerlei varian ten af, van het diepste in de wereldzeeën tot het topje van de hoogste berg. In een mensenleven aanschouwen we dat als een natuur in balans, we zien het niet ver anderen. Of eerder, we dachten lang dat het niet veranderde. Het is naast de kring loop van de wezens in de natuur, die eten en gegeten worden, ook de kringloop van de elementen, door ons verwoord als die van stikstof, koolstof etc. Heel natuurlijk, en soms ook niet: giftige stoffen gaan ook in een kringloop mee. DDT is daarvan een berucht oud voorbeeld. Nu zijn het stof fen met veelal onuitspreekbare namen. De kwaliteitsbewakers van bodem, water, lucht en voedsel hebben hun specifieke, bonte variatie aan verhalen. Stikstof is al een tijdje de kwaaie pier: er is teveel stik stof! Dan gaat het over stikstofverbindin gen die uitgestoten worden door verkeer en bio-industrie. De natuur reageerde daarop, allerlei begroeiingen van duin, bos en hei maakten een omslag naar een soortenarme natuur. In het biologentaal- tje ontwikkelde zich de 'ver'-reeks: ver- bossing, -mossing, -grassing enzovoorts. De brandnetel is een ultiem voorbeeld van 'verstikstoffing', ook wel eutrofiëring. Daar waar deze plant groeit is veel stikstof aanwezig; voedselrijk bos is zijn natuurlijke standplaats. De uitstoot van stikstof heeft veel nieuw 'brandnetelbos' gebracht. Als cultuurvolger is hij verder alom aanwezig op plekken die door menselijk handelen verstoord, lees: bemest, zijn. Brandnetel lijkt daarmee voor velen nog meer een rot plant, maar is niet schuldig aan de inva sie. De plant is voor de natuur overigens onmisbaar omdat veel soorten, neem vlinders, ervan afhankelijk zijn. Zoek in Zeeland de 'ver'-reeks in het bui tengebied. Ontdek de dominantie van soorten als een belangrijke reactie op de gewijzigde input van voedingsstof fen in onze natuur. De economie van de oorspronkelijke natuur is er verstoord, ondertussen gaan de kringlopen er rustig door in gewijzigde vorm. En dat vinden wij dan erg? O Harry Raad is actief in de KNNV afdeling Bevelanden. 18 wantij maart 2015

Wantij | 2015 | | pagina 18