De toekomst is circulair Inhoud Kantelend tijdperk Waardevol De toekomst is circulair Het circulaire kantoor Circulaire economie in zes stappen Eerste stappen naar een circulaire economie in Zeeland Architecten Koster en Kil 'We willen graag waarde toevoegen' 'Het gaat niet om het hebben, maar om het zijn' Urban mining in Sluiskil 'Wij gooien hier niets weg' Zeeuwse bedrijven in de klas Bezit of gebruik? Natuurlijk Eten en gegeten worden Berichten ZMf De voetafdruk Jacqueline Cramer We staan aan het begin van een nieuw tijdperk: de overgang van een verspillende (lineaire) economie naar een duurzame circulaire economie. De overheid stimuleert deze transitie, bedrijven zien er brood in. Maatschappelijke organisaties zoals de ZMf hebben de omslag in het hoofd al gemaakt. Wat is de circulaire economie, in theorie en praktijk? Wantij sprak met voortrekkers en uitvoerders. En natuurlijk bekijken we dit zo veel mogelijk in Zeeuws perspectief. Loes de Jong Willem de Weert Kay Coenen, Infographicmedia Douwe Jan Joustra Tjeu van Mierlo Willem de Weert Rob Kregting Rob Kregting Gerda Spaander Gerda Spaander Harry Raad Saskia Freericks Gerda Spaander Willem de Weert Om de toekomst te duiden, duiken we eerst in het verleden. In haar boek 'Milieu'1 beschrijft Jacqueline Cramer, hoogleraar duurzaam innoveren (en oud-minister van Milieu) hoe we de afgelopen decennia drie 'wake-up calls' gehad hebben. Nederland kende na de Tweede Wereldoorlog een explosieve economische groei. Maar rond 1970 ging de alarmbel af. Het is nu moeilijk voor te stellen, maar tot dan had ons land geen milieuwetten. Opiniepeilingen toonden aan dat volgens praktisch de gehele Nederlandse bevolking de overheid dringende 1J. Cramer. Milieu. Elementaire Deeltjes 16. Amsterdam University Press; oktober 2014. wantij maart 2015 (T 3 Willen we een verzameling kunststoffen en zeldzame metalen bezitten, of gebruik maken van de diensten die een laptop ons levert? (Foto: Loes de Jong)

Wantij | 2015 | | pagina 3