Duurzame ontwikkeling Nieuw model Bezit of gebruik? Kantoor Beleid De circulaire economie gaat waardevernietiging tegen dankt producten na een korte gebruiksfase niet meteen af; producten krijgen een tweede leven in dezelfde, of in een andere vorm laat grondstoffen hun waarde behouden houdt rekening met de draagkracht van de aarde maatregelen moest nemen tegen de ver vuiling van water, bodem en lucht. Het was de tijd van actie! De milieubeweging ontstond, ook in Zeeland. Internationaal trok het 'Rapport van de Club van Rome' aandacht. Daarin werden grenzen aan de economische groei voorspeld. De tweede wake-up call kwam in 1987 met de publicatie van 'Our Common Future' van de commissie Brundtland. Dit was een bredere kijk op het milieu, die verder ging dan enkel het voorkomen van vervuiling. Uitgangspunt werd dat onze economische activiteiten ecologisch inpasbaar moeten zijn. Sindsdien zijn de begrippen duurzaamheid en duurzame ontwikkeling gemeengoed. Milieubeleid werd een deel van de politiek. De zure regen en het gat in de ozonlaag werden aangepakt. De milieubeweging maakte een omslag: van idealisme naar pragma tisme. 'Van actie naar overleg', zoals de ZMf-uitgave bij 25 jaar milieubeweging in Nederland (1997) luidde. De derde wake-up call kwam rond 2006. Nu was een spraakmakende film de kata lysator: Al Gore's 'An Inconvenient Truth'. Het klimaatbeleid kwam op de agenda, in samenhang met het gebruik van energie én van grondstoffen. Dit resulteert in het begrip 'circulair'. Volgens Michel Schuurman, Programma manager bij MVO (Maatschappelijk Ver antwoord Ondernemen) Nederland2, staat het Westerse consumptiemodel waarin de 'maakindustrie' al twee eeu wen overheerst, onder druk. 'In dit model laat het productieproces zich uittekenen als een rechte lijn: van grondstoffen win nen, produceren, consumeren en gebrui ken naar afdanken.' Volgens hem zijn we toe aan een nieuw model: de circulaire economie. Schuurman schrijft: 'In het kringlooppro ces van de circulaire economie nemen de waarde en kwaliteit van de grondstof niet af. Dit in tegenstelling tot het huidige recy cling, waarbij een grondstof vaak nog een- of tweemaal wordt ingezet in een lagere kwaliteit, voordat deze alsnog als afval wordt afgestort of verbrand. Een ander kenmerk is dat een product geen schade lijke stoffen bevat die niet kunnen worden hergebruikt. Het zit bovendien zo in elkaar dat het aan het einde van zijn levensduur efficiënt te demonteren is. Daarnaast worden duurzame energiebronnen inge zet om de producten te maken en te transporteren.' Een ander belangrijk verschil tussen de nieuwe en oude economie is die van 'waarde' en 'bezit'. Schuurman geeft het voorbeeld van een laptop: 'Samenge voegd in een goed functionerende laptop, kennen we de componenten waarde toe. Maar zodra het apparaat niet meer werkt, beschouwen we ze als 'waardeloos'. Ter wijl de materialen in de laptop - kunststof en kostbare metalen waaronder goud en lanthaan - niet alleen waardevol zijn op het moment van aanschaf, maar ook daarna. Eigenschappen en intrinsieke waarde van de materialen veranderen immers niet wanneer het apparaat defect is. Alleen kan de eigenaar van de grond stoffen er op dat moment niets meer mee. Interessant is hier het concept van 'bezit'. Willen we een verzameling kunst stoffen en zeldzame metalen bezitten, of gebruik maken van de diensten die een laptop ons levert? In een circulaire econo mie blijven de producenten steeds meer eigenaar van de grondstoffen. Klanten betalen slechts voor de diensten ervan. Hij gaat een servicegerichte - en dus lang durige en waardevolle - relatie aan met zijn klant. Op deze manier verzekert de producent zich ervan dat hij de voor hem waardevolle grondstoffen terugkrijgt. De klant is bij goed beheer van het product goedkoper uit.' Het bedrijf Ricoh (kantoorapparatuur) brengt dit in de praktijk. CEO Mark Boel houwer3 zegt: 'Wij hanteren sinds jaar en dag een all-service concept voor onze apparatuur waarin je betaalt voor gebruik. Machines die we terugnemen, worden gereviseerd voor hergebruik. Kan dat niet met het hele apparaat, dan kijken we naar hergebruik van onderdelen. In de laatste fase worden machines verwerkt tot grondstoffen voor nieuwe producten. Wat wij leveren, is al sinds de jaren negen tig zo ontworpen dat materiaalstromen makkelijk gescheiden kunnen worden.' Boelhouwer spreekt over 'geweldige tech nologische innovaties die het verande rende tijdperk, waarin alles en iedereen met elkaar verbonden is, extra bijzonder maken'. Als illustratie van de nabije toe komst toont Ricoh een infographic van het circulaire kantoor (zie volgende blad zijde). Naast het bedrijfsleven pikt ook de over heid deze ontwikkeling op. In 2014 werd de transitie naar een circulaire economie beleidsprioriteit binnen het ministerie van Infrastructuur en Milieu. Dat bete kent dat er naast het transitiebeleid voor energie en klimaat nu ook een soortgelijk beleid wordt ontwikkeld voor grondstof fen. Ook het bestuur van de Provincie Zeeland omarmt de circulaire economie en gaat werken aan concretisering ervan. Daar hoort een goed onderbouwde lan- getermijnvisie en -strategie bij. Om grote overgangen in de economie tot stand te brengen is een groot maatschappelijk draagvlak nodig. Dat vergt een actieve betrokkenheid van andere overheden, bedrijven, kennisinstellingen, maatschap pelijke organisaties (zoals de ZMf) en de burgers. gv Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 2 M. Schuurman. De circulaire economie: laat u zich verrassen, of plukt u de vruchten? Een routekaart voor transformatie van de 'maakindustrie'. MVO, oktober 2012. 3 http://specials.nrc.nl/ricoh/documens/artikel/het-circulaire-kantoor. wantij maart 2015

Wantij | 2015 | | pagina 4