Circulaire economie is de vernieuwing van het bestaande economisch stelsel, met effecten op gebruik van energie en grondstoffen. In de kern gaat het om de omslag van 'verbruik naar gebruik'. In de circulaire economie worden kringlopen gesloten waardoor het idee van afval naar grondstof wordt gerealiseerd. Eigendom wordt gebruik, de gebruiker betaalt voor de prestatie. 1. Denk in 'prestaties' W s ml Sloperij in Zaanstad. (Foto: Loes de Jong) Douwe Jan Joustra Circulaire economie lijkt een groot, abstract concept. In praktijk blijkt het vooral te gaan over: nieuwe business modellen voor bedrijven, slimme sluiting van kringlopen, beheer van natuurlijk kapitaal, benutten van de kracht van men sen en het faciliteren van en door over heden. Onder het grote begrip circulaire economie begrijpen wij ook de trends naar de deel-economie, de energieke samenleving waarin ondernemende bur gers in coöperatieve vormen bijvoorbeeld energiecoöperaties en zorgcoöperaties realiseren. Wat zijn de kenmerken die ook lokaal/regionaal toepasbaar zijn? In plaats van focus op eigendom, komt de focus in de toekomst te liggen op 'presta tie'. Ter illustratie enkele voorbeelden: - Wilt u een lamp of licht op tafel? -Wilt u een auto bezitten of kilometers kunnen maken? - Wilt u een kopieermachine of een kopie? Door de nadruk te leggen op de beno digde prestatie is het betalen voor die prestatie aan de orde en blijkt eigendom minder noodzakelijk te zijn. Het gaat om gebruik. Voordeel is dat de leverancier verantwoordelijk blijft voor de installatie of de techniek. Ook aan het eind van de gebruiks- of levensduur van het betref fende apparaat. Wat kunnen overheid, instellingen, bedrij ven en consumenten gaan doen om dit te verwezenlijken? Circulair (in)kopen De inkoop richten op 'prestatie'. Zoals kopieermachines niet meer gekocht worden, maar geplaatst worden op basis van een prestatiecontract: x-dui- zend kopieën per maand. Dat kan ook met kilometers (auto/trein/bus e.d.), wasbeurten, licht op tafel en het zien van het journaal. Deze lijst is oneindig. Neem initiatief Bijvoorbeeld door als overheid bedrij ven uit te nodigen een aanbod te doen voor de realisatie van de open bare verlichting, maar dan inclusief het energieverbruik. Dit vraagt publiek ondernemerschap: hoe kan een nood zakelijke basisvoorziening een (onver wacht) verdienmodel blijken te zijn? Stimuleer ondernemers tot oplossingen Dit is een onderliggende opgave voor overheden. Bijvoorbeeld voor een reeks vraagstukken waar iedere gemeente 6 wantij maart 2015

Wantij | 2015 | | pagina 6