2 Sluit kringlopen 3 Creëer waarde voor iedereen 4 ledereen is consument én producent 5 Stuur op groei (-condities) 6 Heb een plan mee zit: organisatie van zorgtaken, bouwopgaven en leegstand, inrichten openbare ruimte, mobiliteit, energie. 'Mens durf te vragen' is het motto. Het zijn overigens niet alleen de traditionele ondernemers die in beeld komen. In de energieke samenleving ontstaan steeds meer coöperaties van ondernemende burgers zoals lokale duurzame energie bedrijven en zorgcoöperaties. Materialen kunnen beter beheerd worden door het actief sluiten van kringlopen: of het nu fosfaat uit afvalwater of plastics uit huishoudelijk afval is. Nu wordt al vaak gesproken over 'afval is grondstof', maar de kunst is natuurlijk eerst om lokaal te voorkomen dat grondstoffen in het afval terecht komen: dat kan slimmer. Door het koppelen van bedrijven en instellingen op basis van reststromen die voor de ander een waarde als grondstof kunnen hebben (bijvoorbeeld uitwisseling van warmte, restmaterialen et cetera). Economie is gericht op waarde-ontwik- keling, ook de circulaire economie. Bij nieuwe initiatieven gaat het telkens om de vraag: voor wie ontstaat welke waarde en hoe kan daar verantwoordelijkheid voor genomen worden? Ondernemer schap voor alle betrokkenen levert als voordeel op dat daarmee ook verdienmo- dellen ontstaan en verantwoordelijkheid wordt gevoeld. Afval is grondstof is het uitgangspunt of eigenlijk 'Hoe gaan we om met waardevolle materialen'? Het denken over consumptie verandert door de waarde van gebruik ten opzichte van eigendom, ook voor de individu ele consument. Bezit wordt gebruik en datgene wat je bezit of in gebruik hebt wordt een verdienmodel. Een al bestaand Zeeuws voorbeeld is het aantal 'Zimmer frei' initiatieven in de toeristische sector. 'Delen' wordt het nieuwe consumeren. Traditioneel stuurt de overheid door besluitvorming sterk oplossingsgericht of resultaatgericht. De natuur leert ons dat groei plaatsvindt door de omstandig heden te versterken: het zijn de condi ties die bepalen welk ecosysteem ergens ontstaat. Neem dat idee als uitgangspunt voor beleid: schep condities voor de samenleving om tot optimale, circulaire, groei te komen. Organisaties als de ZMf zijn bij uitstek degenen die hier actief aan bij kunnen dragen. ledereen is betrokken bij de Zeeuwse economie. Om tot een meer circulaire economie te komen moeten wel stappen gezet worden. De producent levert pres taties in plaats van producten (verkopen). Provincie en gemeenten gaan inkoop en aanbestedingen meer circulair maken (dus inkoop van prestaties), net als instel lingen. De consument kan nadenken over 'gebruik', zoeken naar de prestatie en de service die daarbij hoort. Voor organisa ties levert het opstellen van een plan van aanpak in dialoog goede resultaten. Werk met mensen uit de praktijk. Zij kennen bij uitstek de lokale situatie en de eco nomische krachten die daar werken. De belangrijkste les die wij hebben geleerd in de afgelopen jaren is: denk niet teveel voor anderen, maar geef ze de mogelijk heden, condities, om te doen waar ze goed in zijn: ondernemen! Het gaat daar bij vooral om het vertrouwen: vertrouwen in de competente samenleving. Voor meer informatie: www.imsa.nl www.ondernemenindecirculaireecono- mie.nl Profiel Douwe Jan Joustra Geboorteplaats: Drachten (1954) Woonplaats: Amsterdam Inspiratie: Ecologie Opleiding: Natuur- en Landschapsbeheer Loopbaan: Programmamanager (Extra Impuls NME, Duurzame Stedelijke Ver nieuwing, Cradle to Cradle, Innovatiepro gramma Klimaatneutrale Steden en Circulaire Economie) Douwe Jan Joustra is werkzaam bij IMSA Amsterdam en trekker in de Accelerator Circulaire Economie NL van het thema Circular Design. Van afval naar grondstof. (Foto: Heros Sluiskil)

Wantij | 2015 | | pagina 7