Op de vorige bladzijdes is uitgelegd wat de principes van een circulaire economie inhouden. In dit artikel zetten we op een rij wat Zeeland kan doen om tot een circulaire economie te komen. Dat is niet alleen een zaak van het bedrijfsleven. Er ligt namelijk ook een grote rol voor de overheden, de maatschappelijke organisaties en de burgers zelf. Het is van wezenlijk belang dat al deze partijen met elkaar in contact komen om een circulaire Zeeuwse economie tot stand te brengen. Bedrijven Provincie en gemeenten Tjeu van Mierlo De circulaire economie raakt niet alleen de bedrijfswereld. Het is een economie die tegelijkertijd met economische waar den, ook sociale, culturele en ecologi sche waarden produceert. Een product of dienst is pas goed en duurzaam als deze brede meerwaarde wordt gecreëerd. De transitie naar een circulaire economie is daarom een verantwoordelijkheid van de hele samenleving. We zetten dit voor Zee land op een rij. Het is aan te bevelen dat Zeeuwse bedrij ven een langetermijnvisie ontwikkelen waarin ze het macro-economische begrip circulaire economie vertalen naar bedrijfs modellen. Daarin kunnen ook de risico's van het doorgaan met de lineaire eco nomie benoemd worden. Belangrijke vragen die zij zich moeten stellen zijn: Welke materialen worden schaars? Welke materialen zijn er in overvloed of wor den verspild in andere ketens? Hoe giftig is het materiaal? Maakbedrijven dienen zich uitdrukkelijk de vraag te stellen: 'Hoe kunnen we producten zo ontwerpen dat zij circulair zijn?'. Voor Zeeland is het rele vant te verkennen in welke bedrijven de eerste stappen kunnen worden gezet. De Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging BZW en Portiz (belangenbehartiger voor bedrijven in de Zeeuwse havens) kunnen daarbij stimuleren en faciliteren. In de nieuwe economie zijn regels gericht op hergebruik van grondstoffen, bronnen en afval. Dat vraagt om herziening van met name Europees en nationaal beleid. Toch zijn er voor de Provincie Zeeland mogelijkheden om de motor van de cir culaire economie in gang te zetten, name lijk door zelf het voortouw te nemen. De ZMf pleit ervoor dat de Provincie Zeeland een visie op en strategie voor de circulaire economie ontwikkelt in samenspraak met de Zeeuwse gemeenten. Een visie die aan sluit bij de sterke punten van de regionale economie: havens, biobased clusters en landbouw. Bedrijven in Zeeland hebben hierbij, denken wij, behoefte aan een regisseur. Daar ligt een rol voor de Pro vincie. Als bedrijven circulaire producten 8 wantij maart 2015

Wantij | 2015 | | pagina 8