Afvalverbranding Onderwijs Burgers en maatschappelijke organisaties Koplopers en peloton Onderwijs en onderzoek zijn een wezenlijk onderdeel van een circulaire economie. (Foto: Heros Sluiskil) en diensten in de markt willen zetten is een eerste, grote en goede klant nodig. Ook daar ligt een rol voor de Provincie. De Provincie kan zo'n bedrijf een kans geven met circulaire producten en diensten de markt te betreden. Nu al koopt de Provin cie 'biobased' in. In de nabije toekomst zal ook circulair ingekocht gaan worden. Het is aan te bevelen dat de Provincie zich aansluit bij de bestaande 'Green Deal circulair inkopen'. De overheden kunnen ook via het stelsel van vergunningen de komst van de circulaire economie versnel len, bijvoorbeeld door in alle Omgevings- wetvergunningen een voorschrift op te nemen waarin de initiatiefnemer wordt verzocht om de bijdrage aan de circulaire economie te concretiseren. Een 'circulair bedrijfsplan' dat het bedrijf om de vier jaar aan de provinciale of gemeentelijk overheid overlegt, is hier de basis van. Afvalverbrandingsinstallaties (AVI's) kun nen een belemmering vormen voor de cir culaire economie. De overcapaciteit in die sector en de daaruit voortvloeiende lage prijzen, hebben een negatieve invloed. Want verbranding betekent ook gewoon het verbranden van waarde. Over afzien bare tijd lopen de contracten met de AVI's af. De ZMf houdt dan ook een warm plei dooi om een nieuw contract aan te laten sluiten bij de eisen die de circulaire eco nomie stelt. De ZMf raadt aan om de principes van de circulaire economie op te nemen in onderwijsprogramma's. Het is van belang om met educatie- en trainingsprogram ma's mensen aan te spreken op het hui dige gebrek aan bewustzijn en het grote belang van een circulaire economie. De Hogeschool Zeeland en de Roosevelt Academy kunnen hier het voortouw in nemen. Maar ook de bedrijven die in Zee land koploper zijn in de nieuwe economie kunnen een trainingsprogramma starten. Het Zeeuwse onderwijs en bedrijfsleven hoeven het wiel niet uit te vinden, maar kunnen bijvoorbeeld te rade gaan bij 'Het Groene Brein'. Dit is een netwerk van prominente wetenschappers die samen nieuwe kennis ontwikkelen voor de nieuwe economie. Een belangrijke voorwaarde voor de ver sterking van de circulaire economie is het ontwikkelen van bewustwording en kennis bij burgers en maatschappelijke organisaties. Ondernemers, overheden, onderwijs en overige organisaties kun nen afzonderlijk stappen zetten, maar beter is dat ze met elkaar én met de bur gers in contact komen. Daarbij vormt 'de energieke samenleving' een belangrijk uitgangspunt. Dat houdt in dat Zeeuwse burgers zelf op lokaal niveau initiatieven ontwikkelen die aan kunnen sluiten bij de circulaire economie. De ZMf heeft onlangs met het Rijk en zestien partijen een 'Green Deal' ondertekend om teelt en toepassing van vlas en hennep een zetje te geven. Van beide natuurvezels kunnen bouw- en isolatiematerialen worden gemaakt voor het circulaire huis van de toekomst. Koplopers kunnen binnen de verschil lende groepen het peloton op sleeptouw nemen. Het peloton kan de circulaire economie een handje helpen door aan te haken bij successen en kansrijke ont wikkelingen. Een voorbeeld is de recy- cling-economie. Zie de ontwikkelingen bij Heros in Sluiskil en het Ecopark in Terneuzen die in deze Wantij beschre ven worden. Een ander voorbeeld is de ketensamenwerking. De ketenaanpak van grondstof tot eindproduct staat in Zee land in de kinderschoenen. Er moeten vragen beantwoord moeten worden als: Waar zitten de belangrijkste knelpunten? Wie dienen betrokken te worden om deze op te lossen? Levert dat gezamenlijk een positieve en lonende samenwerking op? Hoe kunnen kosten en baten in de keten eerlijk verdeeld worden? Het Utrecht Sustainability Institute organiseert bij eenkomsten die daarover inzicht geven. Onlangs is een eerste bijeenkomst in Zee land geweest met een masterclass voor Zeeuwse bedrijven (zie elders in Wantij). Voor Zeeland kunnen we een start maken met de sector bouw- en sloopafval, met de overheden als koploper, die aan de slag gaat met circulaire bouw. Profiel Tjeu van Mierlo Geboorteplaats: Zundert (1951) Woonplaats: Ovezande Inspiratie: Wout Jansen, Henriëtte Roland Holst en de Club van Rome Opleiding: Pedagogische Academie en Universitaire studie politicologie Loopbaan: Basis-/speciaal onderwijs, onderzoek Universiteit Nijmegen, Wetenschappelijk Bureau PSP, docent Hogeschool Den Bosch, directeur ZMf Tjeu van Mierlo is tot 1 april directeur van de ZMf. wantij maart 2015 f 9

Wantij | 2015 | | pagina 9