Grevelingen, natuur van grote aantallen Beschermen t* "javu'.iüj.ui Vergeet alle regels, beheerplannen en inspraaknota's. Over Natura 2000- gebieden is nog, voordat ze een feit waren, al veel geschreven en gepraat. Deze waterval van woorden leidt af van wat Natura 2000-gebieden namelijk zijn: Europese topnatuur, ook in Zeeland. En dat is natuur om trots op te zijn. Soorten Grote Peter Maas De Grevelingen was één van de grote getijdengeulen die door de Deltawerken werden beteugeld. Landinwaarts werd de Grevelingendam aangelegd in 1964; de Brouwersdam langs de Noordzee werd pas in 1971 een feit. Voormalige schorren kwamen definitief droog te liggen. Grote gedeelten van het slik verdwenen voor goed onder water. Zandplaten in de ver schillende stroomgeulen werden eilanden en kregen namen: Hompelvoet, Dwars in de Weg, Stampersplaat, Veermansplaat. Het nieuw ontstane gebied werd ingericht volgens de inzichten van dat moment: veel ruimte voor recreatie maar ook veel ruimte voor natuurlijke processen. Als we willen weten waarom juist dit gebied is aangewezen als Natura 2000-gebied, moeten we toch eerst in de papieren duiken. Gelukkig kan dit digi taal. Een goede website waar werkelijk alles te vinden is: www.synbios.alterra. nl/natura2000. In het woud aan docu menten vind je daar voor welke plant- of diersoorten de Grevelingen van belang is op Europees niveau. Er wordt gesproken over instandhoudingsdoelstellingen en habitattypen als zilte pionier begroeiin gen of vochtige duinvalleien. Concreter wordt het zodra de soorten zelf genoemd worden (zie kader). Twee 'vaandeldra gers' voor het gebied: de grote stern en de orchidee. Grote sterns zijn sierlijke kustvogels onge veer zo groot als kokmeeuwen. Hun karak teristieke roep ('kerrick') verraadt hun aanwezigheid eerder dan dat je ze ziet. Ze hebben lange, slanke vleugels, zwarte veren op de kop met een ruige kuif. Al sinds jaren vormt de Grevelingen een belangrijk broedgebied voor deze soort. In 2003 ging het in totaal om 4201 paar op de Kleine Stampersplaat. In de jaren 2005-2009 broedde er echter geen enkele meer in de Grevelingen om vervolgens weer met 4479 paar te verschijnen op Markenje in 2011. Het is tekenend voor deze soort. De aantallen kunnen enorm wisselen, wat niet in de laatste plaats veroorzaakt wordt doordat de vogels de keuze hebben over 14 wantij juni 2015

Wantij | 2015 | | pagina 14