Spel Orchidee Natura 2000 Grevelingen verschillende gebieden in de omgeving. Ze kunnen uitwijken naar de Hoge Platen in de Westerschelde, naar Zeebrugge of naar de Slijkplaat in het Haringvliet. Pas aan het begin van het broedseizoen wordt de keuze gemaakt. Dat maakt het voor het beheer wel eens lastig, want wat kun je nu doen om het de vogels naar de zin te maken? Het is een spel van subtiel aanstu ren van het waterpeil bijvoorbeeld. Iets laten zakken aan het begin van het broed seizoen zodat de broedlocaties droog komen te liggen. Op de wat hoger gele gen delen is het zaak om de natuurlijke begroeiing in toom te houden. Soms de ruige vegetatie maaien, soms wat afplag- gen zelfs of bestrooien met schelpen. En dan is het afwachten. Het broedsucces dat de vogels in dat jaar bereiken, wordt dan in hoge mate bepaald door het weer, vis- aanbod voor de kust en vooral predatie in de kolonie door slechtvalk, havik, zwarte kraai, bruine rat, vos of zwartkopmeeuw. Harlekijn. (Foto: Peter Maas) gemaakt doordat kennelijk de omstandig heden voor deze soorten ideaal zijn. Na de aanleg van de Brouwersdam nam de dynamiek in de Grevelingen af. Er was immers geen getij meer. En hoewel het water zelf zout is gebleven, vindt er sindsdien wel een ontzilting plaats op de hoger gelegen delen, met name op de zandplaten. En ook dan is het voor Staats bosbeheer weer een subtiel spel van sturen en beheren. Er is begrazing nodig om de vegetatie open en laag te houden. Maar er mag ook weer niet te intensief gegraasd worden: koeien en paarden lus ten namelijk ook wel een orchideetje op z'n tijd. Sommige kwetsbare plekken wor den daarom tijdelijk uitgerasterd. Eerst even de orchideeën tot bloei en zaadzet ting laten komen. Het is van belang om deze groeiplaatsen, waarvan een aantal de belangrijkste zijn in Nederland, zo niet in heel Europa, op peil te houden. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Groenknolorchis. (Foto: William van de Hulle) lende soorten die allemaal een wettelijk beschermde status hebben via de Flora- en faunawet. De groenknolorchis wordt ook genoemd in de Habitatrichtlijn en heeft een nog zwaardere bescherming. Op de Veermansplaat groeit op dit moment ongeveer 75% van de totale Nederlandse populatie. Twee glanzig lichtgroene blaad jes met vier tot acht groenig-bleekgele bloemen, meer is het niet. Sinds 1990 komt deze onopvallende plant voor in het gebied en heeft zich gestaag uitgebreid. In 2014 werden er ongeveer 40.000 geteld. Voor zo mogelijk nog meer spektakel zorgt de herfstschroeforchis op de Hompelvoet. Enkele honderden exemplaren werden gevonden in 2004. De aantallen namen sindsdien explosief toe tot zo'n 20.000 in 2014. Anders dan de meeste orchideeën bloeit deze soort pas laat in de zomer. De bloeiwijze bestaat uit een smalle aar met kleine vuilwitte bloempjes. Deze staan in één rij die een schroeflijn beschrijft. Een derde bijzondere soort voor de Greve lingen is de harlekijn die sinds 1993 met enkele planten aanwezig is. In 2014 zijn maar liefst 35.000 planten geteld. Deze spectaculaire aantallen worden mogelijk Wat dat betreft heeft de orchidee het wat makkelijker. Het gaat om verschil- Oppervlakte: 13.872 ha. Enige doelsoorten: noordse woelmuis, groenknolorchis, kluut, bontbek- en strandplevier, grote stern en dwergstern, fuut, geoorde fuut, lepelaar, brandgans, wilde eend en steenloper. wantij juni 2015 (15

Wantij | 2015 | | pagina 15