Nauwe korfslak heeft ook een stem in het kapittel Beschermen Gezien is het doel breder. De nauwe korfslak leeft in een specifiek milieu dat hij deelt met veel ander zeldzaam spul. Met zijn behoud is de biodiversiteit gediend. Het slakje zal zich daarvan niet bewust zijn. Wij des te meer. Dus niet lacherig doen dus als de soort door een plan voor een nieuwe weg of haven bedreigd wordt of omgekeerd. Harry Raad In Natura 2000 wordt vaak over 'doel- soorten' gesproken. Dat zijn bedreigde planten en dieren in de Europese Unie waarvoor beschermende maatregelen zijn afgesproken. Als voorbeeld van zo'n doelsoort presenteren we een piepklein beestje: de nauwe korfslak. Hoe nietig ze ook zijn, korfslakken hebben ook een stem in het kapittel. En we zijn gewaar schuwd: in Limburg zorgde de zegge- korfslak als soort van de Habitatrichtlijn voor opschudding, hilariteit en ook onge noegen bij het plan voor de aanleg van een nieuwe weg. Eenzelfde status heeft de nauwe korfslak ook in onze contreien, want het beestje is in Zeeland geoor merkt als 'Habitatrichtlijnsoort H2014'. Weinig mensen zullen het slakje van bijna 2 mm klein ooit gezien hebben. Een deskundige vond er plotsklaps meer dere in grote delen van de Zeeuwse kuststrook. Natte plekken in de duinen bleken favoriet, maar gek genoeg zit hij ook elders, zoals op het hoge schor. Eén populatie langs de hele Westerschelde hielp mee aan de aanwijzing als Natura 2000-gebied. In het Concept-beheerplan Deltawateren kon het beestje vervolgens niet ontbreken bij de 'instandhoudings doelstellingen'. Parmantig staat hij daar naast gewone zeehond, noordse woel- muis etc. Het is onbekend of het huidige beheer van het terrein voor de slak vol doet. In de eerste planperiode van zes jaar is het inventariseren en het volgen van die ene en mogelijk nieuwe popu latie in het deelgebied Westerschelde/ Saeftinghe opgenomen. Met de verwor- 16 wantij juni 2015 ven kennis hoopt men het slakje in de tweede planperiode zonder aanvullend beheer te kunnen behouden. De nauwe korfslak is als H2014 stevig opgenomen in het concept-beheerplan Deltawateren, geheel in overeenstem ming met de ambitie die Natura 2000 nastreeft. De behandelde natuur in het beheerplan is slechts een setje geco deerde objecten, zo lijkt het. Gelukkig Harry Raad is actief in de KNNV afdeling Bevelanden

Wantij | 2015 | | pagina 16