Nieuwe directeur ZMf: Mare Argeloo 'Ik ben geen moraal ridder' DE VOETAFDRUK Mare Argeloo is de nieuwe directeur van de ZMf. Hij is vast en zeker een bewuste consument. Hoe ziet zijn voetafdruk er uit? Biologisch Internationaal Gerda Spaander De vragenlijst van de voetafdruk begint met vragen over zuivelgebruik. Dat blijkt direct al een kwestie waar Mare Argeloo zich mee bezig houdt. 'Koeien in de wei worden vaak als natuur gezien. Ik zie dat tegenwoordig niet meer zo: de koe is meer een soort fabriek. We hebben vooral één soort koe, die geeft onnatuur lijk veel melk, loopt op één soort gras en van de melk worden standaardproducten gemaakt. Het kost me overigens niet veel moeite om van dierlijk naar plantaardig over te gaan. Boter vervang ik door cocos- vet, en zo zijn er meer vervangers. Als ik bij anderen toch zuivel op tafel tref, eet ik gewoon mee. Ik wil het anderen niet moeilijk maken, want ik ben geen moraal ridder.' Als schrijver van het boek 'Hoe de Edammer de wereld veroverde' (2011) heeft Argeloo zich wel stevig in de zuivel verdiept, en weet hij waarover hij spreekt. Eet Argeloo biologisch? Toen hij voor zijn nieuwe baan naar Middelburg ver huisde, zocht hij al snel naar de plaatse lijke natuurvoedingswinkel. 'Ik vind het belangrijk dat er minder wordt gespoten, maar biologisch is voor mij niet per defi nitie heilig. Er is veel af te dingen op de gangbare landbouw, maar aan de andere kant bewerken biologische boeren hun land intensiever. Dat heeft bijvoorbeeld weer gevolgen voor broedvogels. Het is ook de vraag of er met de biologische landbouw genoeg voedsel voor de hele wereld geteeld kan worden.' Mare Argeloo heeft door zijn zeer inter nationale arbeidsverleden veel van de wereld gezien, met name door zijn werk voor het Wereld Natuur Fonds. Daardoor is zijn vakantievoetafdruk niet al te groot: hij blijft liever binnen Europa. Een eigen auto heeft hij pas sinds een paar weken, ook op dat gebied is hij geen kilometer vreter. Qua koopgedrag is Argeloo van het type: 'het mag wat kosten, als het maar mooi is en lang meegaat'. Dat geldt zowel voor kleding als voor meubels en andere grote aankopen. En het mag ook tweedehands zijn, zoals zijn computer. De score van Mare Argeloo is met 4 ha iets lager dan het landelijk gemiddelde. Misschien komt zijn dochter bij hem wonen, dan kan de score nog met een halve hectare omlaag. Zelf voegt hij er nog aan toe: 'Ik consumeer bewust. Wat ik koop en doe, moet aansluiten bij duur zaamheidsprincipes. Daarmee ga ik zeker verder.' Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 18) wantij juni 2015

Wantij | 2015 | | pagina 18