Natuur bescherming staat of valt met handhaving Beschermen Eind vorige eeuw constateerde de Europese Unie dat de biodiversiteit nog steeds achteruitging. Omdat natuur niet ophoudt bij de grens, werd er besloten een Europees netwerk van natuurgebieden aan te wijzen en te beschermen onder de naam 'Natura 2000'. Beheerplan Aanwijzing Zienswijze Gerda Spaander Groote Gat en de Vogelkreek, allemaal gelegen in Zeeuws-Vlaanderen.Tot slot hebben we dan nog voor de kust de Vlakte van de Raan en langs de kust de Manteling van Walcheren, de Kop van Schouwen, en op Zuid-Beveland de Yerseke en Kapelse Moer. Aan de oostkant van Zeeland vallen Zoommeer en Markiezaat ook onder Natura 2000, maar daar speelt nog de vraag van zoet blijven of toch weer zout maken, zodat de besluitvorming over de beheerplannen is uitgesteld. Om de natuur te beschermen, hadden de lidstaten in respectievelijk 1979 en 1992 al de Vogelrichtlijn en de Habitatrichtlijn aangenomen. Vanuit deze richtlijnen wer den via de Natuurbeschermingswet (1998) de Natura 2000-gebieden aange wezen. Het daadwerkelijk tot bescher ming komen, is een proces van jaren. Een en ander komt voor Zeeland dichterbij nu het concept van het Natura 2000 Beheer plan Deltawateren, na jaren van onder zoek, overleg en uitstel klaar is. In Nederland hebben de opvolgende ministeries die verantwoordelijk waren c.q. zijn voor landbouw en natuur ruim 160 gebieden aangewezen als Natura 2000, met instemming van Europa. De gezamenlijke oppervlakte is ruim 1 mil joen hectare. Dat is grofweg vier procent van de oppervlakte van Nederland. Ruim tweederde deel van deze natuur bestaat uit water. Dat geldt zeker voor Zeeland, waar alle grote wateren tot Natura 2000-gebieden zijn aangewezen, inclusief het Verdronken Land van Saeftinghe. Die wateren zijn: Voordelta, Grevelingen, Veerse Meer, Oosterschelde en Wester- schelde. Al deze wateren vallen onder Rijkswaterstaat. De natuur wordt er beheerd door de grote natuurbescher mingsorganisaties: Het Zeeuwse Land schap, Natuurmonumenten en Staatsbos beheer. Daarnaast vallen onder Natura 2000 ook Het Zwin en de Kievittepolder en binnendijkse wateren als de Canisvliet, het De aanwijzing van de gebieden was nog maar het begin. Binnen drie jaar had er voor ieder gebied een beheerplan klaar moeten liggen, maar die termijn is bij lange na niet gehaald. Het bleek allemaal meer tijd te kosten dan gepland. Nu is het dan wel zo ver, althans voor de grote Del tawateren. Zo'n plan beschrijft vier zaken: de te beschermen en te ontwikkelen natuurwaarden, welke maatregelen daar voor nodig zijn, welke activiteiten mogen blijven plaatsvinden en de monitoring en kostenraming. De plannen liggen inmiddels klaar. De inspraak daarop van de natuurorganisa ties en de ZMf volgt nog. Wel is er al een 4 wantij juni 2015

Wantij | 2015 | | pagina 4