Steeds meer oog voor natuur Westerschelde Beleven De Westerschelde werd anderhalve eeuw geleden vooral gezien als verkeersweg naar de Antwerpse haven. Het Scheldetractaat van 1843 regelde de vrije door vaart vanuit zee naar Antwerpen, Gent en omgekeerd. Daarnaast was de Westerschelde ook het riool van België. Zelfs de Europese hoofdstad Brussel loosde ongezuiverd in deze rivier. Pas sinds de opkomst van de milieubeweging en het vaststellen van milieuwetten, wordt er ook met andere ogen naar de monding van de Schelde gekeken. Er is, gelukkig, steeds meer oog voor de natuur. Ruig en groot Rob Kregting Pepijn Calle (Terneuzen, 1982) is ecoloog bij Stichting Het Zeeuwse Landschap. 'Dat betekent dat ik onder andere beheers plannen schrijf en kwaliteitstoetsen en monitoring uitvoer. In het voorjaar ben ik vooral broedvogels aan het monito ren, later komen de planten en insec ten.' Als geboren Terneuzenaar en nu wonend in Val, een buurtschap dichtbij, is hij van kinds af aan verbonden met de Westerschelde. Na zijn opleiding bos- en natuurbeheer specialiseerde hij zich tot rivierecoloog. Hij was eerst bezig met de Rijn en zijn zijtakken, daarna met de Maas, en nu dan met de Schelde. 'Die is altijd blijven trekken. Het is een relatief klein stroomgebied, maar toch heel bijzonder. Het is in West- Europa één van de laatste estuaria waar de rivier nagenoeg vrij de zee in kan stromen. De getijdeverschillen zijn groot, bij Saeftinghe bijvoorbeeld tot vijf meter. Alles wat er leeft en groeit, is daaraan aangepast. Het is een belangrijk water voor opgroeiende vissen als bot, schol en tong, die later naar de diepe zee gaan. Daarnaast is het een zeer belangrijk gebied voor trekvogels.' Het Verdronken Land van Saeftinghe is een ruig gebied. Met zijn 36 km2 is het zelfs het grootste brakwaterschor van Europa. 'Het is eigenlijk in Vlaanderen bekender dan in Nederland. Een nieuwe ontwikkeling is de voorbereiding van de realisatie van een Grenspark. Met onder meer de Provincie, gemeenten en het Agentschap Natuur en Bos bekijken we of we hier één groot grensoverschrijdend natuurgebied kunnen creëren, met Saef tinghe, de (straks ontpolderde) Hedwige- en Prosperpolder en Belgische gebieden. Een officiële naam daarvoor moet nog bedacht worden. Ik doe mijn best om Saeftinghe meer op de kaart te zetten. De website bijhouden, public relations bedrijven en contacten met de media onderhouden. Zo heb ik bijvoorbeeld EMS 6 wantij juni 2015

Wantij | 2015 | | pagina 6