Natura 2000 Westerschelde Toekomst Ecoloog Pepijn Calle in Saeftinghe. (Foto: Benjamin van der Spek) Oppervlakte: 42.753 ha. Enkele doelsoorten: nauwe korfslak, strandplevier, dwerg stern, gewone zeehond, bergeend. FILMS, makers van 'De Nieuwe Wildernis' (zie blz. 12) overgehaald om ook hier te filmen voor hun nieuwste film over de natuur in de Hollandse Delta. Hoe ziet Calle de toekomst van de Wes terscheid e? 'Daarover ben ik positief. Kijk naar projecten als Perkpolder, Grenspark en Waterdunen: er komt langzaam meer draagvlak voor natuurherstelprojecten. Zeker indien er combinaties worden gezocht met bijvoorbeeld de kustvei- ligheid, recreatie, zilte landbouw en woningbouw. De laagdynamische bio topen en het meergeulenstelsel staan wel onder druk als gevolg van verruimingen van de hoofdgeul. De erosie wordt steeds zichtbaarder, de kwaliteit van het bodem leven neemt af. Maar met een combinatie van slim baggerstorten en uitvoeren van natuurherstelprojecten kunnen we hope lijk de unieke natuurwaarden behouden.' Ook over de toekomst van Saeftinghe zelf is hij positief: 'Er komen steeds meer bezoekers, dat is goed voor het draagvlak voor de Westerscheldenatuur. We spelen steeds meer in op de wensen van bezoe kers. Dit jaar gaan we bijvoorbeeld kajak- en foto-excursies aanbieden. Uiteraard mag de toenemende bezoekersstroom niet ten kosten gaan van de natuur. We zorgen dat de recreatie goed gezoneerd is en er voldoende toezicht is.' Na het gesprek vertrekt Pepijn Calle voor een telling van de kolonievogels naar de Hooge Platen. 'Dit is één van de belang rijkste natuurgebieden van de Wester schelde. Er rusten zeehonden en het is een belangrijk broedgebied voor kolonie vogels als de grote stern. Het Zeeuwse Landschap stopt veel energie in het behoud van de rust daar. Bezoekers kun nen er toch komen, op een verantwoorde manier per boot via Rederij de Festijn in Breskens.' Rob Kregting is lid van de Wantijredactie. wantij juni 2015 f 7

Wantij | 2015 | | pagina 7